freetimeasylum.com

Matej Mensatoris / / News
Zločinecký gang MS-13 sa nebezpečne rozširuje a zanecháva za sebou desiatky zohavených a zmrzačených obetí.

Od začiatku tohto školského roka sa na americkom Long Islande rozrastajú nelichotivé štatistiky. Už 11 ľudí bolo zabitých, z toho bola veľká väčšina mladých ľudí a navyše, všetky vraždy vykazovali znaky toho, že obete boli zavraždené zločineckým gangom. Long Island, v blízkosti New Yorku, tak čelí vážnej hrozbe. Za všetkým stojí salvádorský gang MS-13 známy svojou neobvyklou brutalitou. 

MS -13 je gang, ktorý síce vznikol v Los Angeles, no jeho členovia vo veľkom pochádzajú z krajiny Latinskej Ameriky – Salvádor. MS znamená Mara Salvatrucha, pričom mara znamená gang a druhé slovo je zložené z názvu krajiny – Salvádor a zo slova trucha, čo sa dá voľne preložiť ako človek, ktorý vie, ako to na svete chodí. Číslo 13 predstavuje poradie písmena M v abecede.

Gang MS-13 naberá momentálne na Long Islande veľkú silu a ľudia sa oprávnene boja. Gang hľadá svojich nových členov medzi študentami a tí, ktorí odmietnu do neho vstúpiť riskujú, že im bude ublížené, alebo v tom najhoršom prípade skončia rozsekaní mačetou.

Od začiatku tohto školského roka bolo nájdených 11 mŕtvol v miestnych lesoch a na opustených pozemkoch. Ich telá boli spútané a zohavené. Posledne boli objavené štyri telá mladých chlapcov na futbalovom ihrisku. Mali spútané ruky a boli brutálne rozsekaní mačetami.

Jednou z prvých obetí bola Kayla Cuevasová, ktorá mala s členmi gangu spory v škole. Navyše sa proti ním vyjadrovala aj na sociálnej sieti. Ešte minulý rok raz išla zo školy aj s kamarátkou a napadli ich štyria mladí členovia MS-13 vyzbrojení mačetami a baseballovými pálkami. Jej telo našli na školskom dvore, telo kamarátky o ulicu ďalej.

Obyvatelia Long Islandu sú už zvyknutí na to, že im nad hlavami prelietajú helikoptéry a z nich svietia reflektory, a tak prechádzajú parky.

„Vždy keď to vidím, tak uvažujem, koho dieťa našli tentokrát“ povedala Stephanie Spezia, obyvateľka Long Islandu.

Gang MS-13 sa na Long Islande rozšíril aj kvôli imigračnej politike. Až 7 z 13 členov, ktorých polícia zadržala, vstúpili na územie USA ako neplnoletí.

„Gauneri vedia, ako funguje náš systém a zneužívajú ho“, povedal minister spravodlivosti Jeff Sessions  na mieste, kde boli rozsekaní mačetami štyria chlapci. Američania v rámci svojej politiky totiž neplnoletých imigrantov rozmiestňujú po krajine a dovoľujú im nejaký čas zotrvať na území USA.

O vraždách hovoril aj americký prezident Donald J. Trump, ktorý svoju kampaň vo veľkom staval aj na tvrdších imigračných zákonoch, či na budovaní plotu s Mexikom. K situácii sa vyjadril takto:

„Pošleme MS-13 do väzenia a vyženieme ich z našej krajiny. Sú to chudáci. Niekto mi povedal, že sú rovnako zlí, ako Al-Káida a ja s tým súhlasím. Sme na Long Islande a túto špinu z MS-13 vyčistíme“. 

Obyvatelia Long Islandu však berú tieto vyjadrenia s rezervou. Za túto nelichotivú situáciu môže vo veľkej miere práve nečinnosť polície, ktorá roky vzostup gangu a jeho narastajúcu silu ignorovala, až to prerástlo do obludných rozmerov. Situácii nepomáha ani etnické zloženie, keďže až 70% miestnych obyvateľov tvoria hispánci.

Pozri aj: Fotografie z najdesivejšieho väzenia na svete, kde sa boja vstúpiť aj stráže

interez.sk (mmm), idnes.cztheguardian.com


Komentovať (0)