Ilustračné foto: Unsplash/Profimedia

Kresťanské spoločenstvo Milosť sa už 16 rokov pokúša stať registrovanou cirkvou.

Na Slovensku v súčasnosti existuje niekoľko cirkevných spoločenstiev, o legitimite ktorých vieme viesť siahodlhé debaty. Väčšina zo spoločenstiev sa drží v úzadí, známe sú len lokálne a pokiaľ na nich vyslovene nenarazíte na ulici, či nepoznáte nejakého ich člena, zrejme sa o nich nikdy nedozviete. Medzi takéto spoločenstvá patrí aj Milosť, ktoré sa v posledných mesiacoch dostalo do pozornosti najmä vďaka dvom populárnym osobnostiam.

So spoločenstvom sú prepojené Lady Zika a Mária Bartalos

Pochopiteľne, s fungovaním podobných spoločenstiev sa často spája pojem sekta, ktorý ale členovia a predstavitelia zásadne odmietajú. Milosť dostali do povedomia predovšetkým dve známe ženy – youtuberka Lady Zika, ktorá má na tejto platforme 260-tisíc odberateľov, ako aj herečka Mária Bartalos, ktorá v posledných dňoch zaplnila médiá vďaka vyjadreniam na adresu homosexuálnej lásky.

Obe ženy sú medzi svojimi fanúšikmi známe tým, že sú kresťansky založené a svoj dosah v tomto smere využívajú na osvetu o viere a propagáciu Boha. Lady Zika natočila o svojej veľkej životnej zmene v roku 2020 video, kde priamo na Milosť odkazuje, pričom Mária Bartalos pre spoločenstvo spoločne s manželom prednáša.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milosť Bratislava (@milost_bratislava)

Ak však do vyhľadávača Google napíšete spoločenstvo Milosť, nájde vám aj pomerne kontroverzné informácie. Tie vo veľkej miere pochádzajú od ľudí, ktorí majú so spoločenstvom skúsenosti. Na túto tému nájdete tiež niekoľko blogov, ktoré sa v istých bodoch vzácne zhodujú.

Letnično-charizmatické hnutie

Spoločenstvo Milosť sa radí k letnično-charizmatickým hnutiam, ktoré predstavujú akési hnutia modernej kresťanskej reformácie. Ich hlavou je Ježiš Kristus, neuznávajú duchovnú autoritu pápeža a za najvyššiu autoritu kresťana považujú Bibliu, ktorá sa ani v jednej zo 66 kníh podľa nich nemýli, respektíve si neprotirečí.

Na svojom oficiálnom webe uvádzajú, že sa snažia „o obnovu kresťanstva prostredníctvom návratu k Písmu a k jednoduchosti praktického kresťanského života, spočívajúceho v osobnom vzťahu s Bohom a v nasledovaní odkazu Ježiša Krista.

Kresťanské spoločenstvá sa snažia uspokojiť ľudí pri hľadaní zmyslu života a ozajstných kresťanských hodnôt. Keď ľudia čítajú Bibliu a spoznávajú ju, získavajú tak odpovede na základné otázky svojho života. Základom našej práce je teda dôkladné a systematické oboznamovanie verejnosti s textami Písma,“ píše sa ďalej na ich webe.

O takzvaných charizmatických hnutiach na Slovensku nebolo dlho počuť, aj keď tu aktívne existovali približne od roku 1989. Mediálne sa na pretras (nehovoríme o Milosti) dostali prvý raz v súvislosti s premiérom Eduardom Hegerom a vtedajším ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim, ktorí do jedného z takýchto hnutí patrili (zrejme stále aj patria). Zvláštne videá a zážitky, kázne, finančné príspevky či modlitby v cudzích jazykoch, to všetko v ľuďoch vyvolalo pochybnosti a čoraz viac sa špekulovalo o tom, či takéto spoločenstvá nie sú sekty.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články