Foto: unsplash

Snáď každý z nás sa už niekedy stretol s narcisom, ktorý z nás dokázal poriadne vyciciavať energiu.

Narcistickí manipulátori si neraz neuvedomujú, že svojmu okoliu škodia. Alebo ich to jednoducho nezaujíma. Psychológovia však prichádzajú s jednoduchou radou, ako sa takých ľudí vo svojom živote zbaviť. Tvárte sa ako skala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takto sa zbavíte narcistického manipulátora

Ako informuje portál Daily Mail, psychológovia prichádzajú s jednoduchou metódou, vďaka ktorej sa efektívne zbavíte narcistických manipulátorov, ktorí z vás vyciciavajú energiu. Ak takého človeka spoznáte, spočiatku sa vám môže zdať, že ste sa ocitli v rozprávke.

Vďaka šarmu dokážu človeka očariť a pripútať ho k sebe. Časom však maska opadne a ukáže sa, že očarujúci človek je v skutočnosti nepríjemný tyran. Svojich partnerov manipulátori neraz vydierajú. Odísť od manipulátora je podľa obetí neraz ťažšie, ako zbaviť sa návykovej drogy. Odborníci si ale myslia, že v takomto prípade môže pomôcť jednoduchá metóda.

Foto: unsplash

Podľa psychológov by ste sa mali takpovediac premeniť na šedú skalu. Staňte sa úplne nezaujímavou osobou, na nič nereagujte a neodpovedajte. Manipulátor tak časom jednoducho stratí záujem a odíde. Ak je to nevyhnutné, odpovedajte len v skratke, ideálne je však nereagovať vôbec. Ako sa pre USA Today vyjadrila odborníčka na mentálne zdravie Deborah Ashway, dôležité je pokúsiť sa zo seba zámerne urobiť čo najmenej kreatívneho a zaujímavého človeka.

Predstavte si, že ste skala

Manipulátor a narcis z vás potrebuje vydolovať čo najintenzívnejšie reakcie. Ak túto potrebu nesplníte, stratí o vás záujem. Neprejavujte emócie, nezapájajte sa do hádok, nehovorte o ničom zaujímavom a neprezrádzajte žiadne informácie o sebe. Neklaďte manipulátorovi otázky a na tie jeho odpovedajte „možno“ alebo „neviem“.

Narcis čerpá potešenie z vyvolávania drámy a takýmto spôsobom ho o tú radosť oberiete. Začne preto zdroj potešenia hľadať inde. Aby ste si situáciu uľahčili, terapeutka Holly Richmond radí, aby ste si sami seba predstavili ako skalu. Nič vami nepohne, nič vami nemôže otriasť. Samozrejme, pred narcisom nepriznávajte, že o tejto metóde viete a aktívne ju využívate.

Foto: unsplash

Podľa odborníkov môžete túto metódu využívať nielen vo vzťahoch, ale napríklad aj v práci. Psychológovia ale priznávajú, že môže byť aj nebezpečná. Ak totiž narcis nedostane to, čo chce, teda reakciu, či už pozitívnu alebo negatívnu, môže zareagovať agresívne. Môže mať pocit, že nad vami stráca kontrolu. Nezabúdajte preto, vždy môžete vyhľadať pomoc.

Bezplatnú pomoc prostredníctvom mailu, chatu či telefónu poskytne napríklad Krízová linka pomoci (IPčko). Obrátiť sa môžete aj na Linku dôvery Nezábudka (0800 800 566) alebo Linku detskej istoty LDI (116 111)