Foto: Ocean Cleanup

/ 2.4k / Lukáš M.
Našiel mladý Holanďan konečné riešenie plastového odpadu vo svetovom oceáne? Dúfame, že áno.

Plastovým odpadom sme zamorili celú planétu. Najdesivejším viditeľným dôsledkom je pritom Veľká odpadová tichomorská škvrna (Great Pacific garbage patch), ktorá sa nachádza v severnej časti Tichého oceánu. Rovnaká, síce o niečo menšia znečistená oblasť sa nachádza aj v južnej časti Pacifiku, v oblasti medzi Čile a Veľkonočnými ostrovmi. Po prvýkrát v histórii sa však ľudstvo pustilo do odstránenia tohto obrovského množstva plastového odpadu. A to nápadom, ktorý vytvoril vtedy len 18-ročný Holanďan. 

Odhaduje sa, že Veľká odpadová tichomorská škvrna ukrýva 1,8 biliónov kusov plastu (1 800 000 000 000). Od objavenia tohto „plastového ostrova“, ktorý je vďaka morským prúdom v neustálom pohybe prešli už desaťročia. Až dnes sa však ľudstvo púšťa do jeho čistenia. A urobí to štýlovo!

S nápadom ako sa zbaviť plastového odpadu v oceánoch prišiel mladý Holanďan menom Boyan SlatUž ako 18-ročný založil spoločnosť Ocean Cleanup Foundation, ktorá sa v najbližších mesiacoch pustí do čistenia Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny. Využijú pritom na to energiu morských prúdov, ktoré budú poháňať niekoľko kilometrov dlhé plaváky s nylonovými sieťami zachytávajúcimi plastový odpad, ktorý sa za dlhé desaťročia v oblasti medzi Kaliforniou a Havajom nahromadil.

Foto: NOAA

Celý projekt pritom vznikol už pred niekoľkými rokmi a po prvý krát bol otestovaný pri pobreží Japonska. Do upratovania Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny sa má spoločnosť oficiálne pustiť už toto leto. Do vôd v blízkosti San Francisca má spoločnosť Ocean Cleanup Foundation celý systém nainštalovať do niekoľkých týždňov a samotné odstraňovanie plastov má začať už v júli. Podľa odborníkov dokáže systém odstrániť polovicu rozlohy plastovej škvrny asi do 5 rokov.

Boyan Slat chce v budúcnosti svoj projekt naďalej rozširovať. Spusteniu projektu v oblasti severného Pacifiku môžeme vďačiť i crowdfundingovej kampani, ktorá pomohla spoločnosti vyzbierať potrebné financie na technológiu, materiály i kvalifikovaných odborníkov. Projektu spoločnosti Ocean Cleanup Foundation teda držíme palce a veríme, že možno začína písať celkom novú kapitolu životného prostredia vo svetovom oceáne.

Pozri aj: Niečo zjavne robia lepšie. Toto je 10 najzelenších krajín sveta, ktoré sa chcú byť s našou planétou zadobre

independent.co.ukKomentovať (0)