Foto: Unsplash.com

Od dnešného obeda platia nové výnimky z nosenia rúšok.

Od štvrtka od 12.00 h budú platiť výnimky z povinného nosenia rúšok. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Výnimky z nosenia rúšok sa týkajú nevesty a ženícha pri svadbe, tí ich konkrétne nebudú musieť mať pri svadobnom obrade a pri svadobnej hostine.

Ďalej sa dotknú žiakov pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania.

Rúška tiež nebudú musieť mať poslucháči pri konaní štátnych jazykových skúšok.

Od júna zároveň vstúpi do platnosti výnimka pre žiakov všetkých ročníkov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na základných školách. Tiež na základných školách pri zdravotníckych zariadeniach na účel výchovy a vzdelávania žiakov všetkých ročníkov.

ÚVZ rozšíril výnimky z povinného nosenia rúšok vzhľadom na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku. Počet ľudí pozitívnych na ochorenie Covid-19 na Slovensku je aktuálne 1 520. Doteraz pre koronavírus došlo k 28 úmrtiam. Z ochorenia sa vyliečilo 1 332 ľudí.

Od polnoci sú priechodnejšie aj maďarsko-slovenské hranice

Od polnoci z utorka na stredu je pre občanov Česka, Slovenska a Maďarska povolené prekročenie vzájomných štátnych hraníc a pobyt v uvedených krajinách na 48 hodín bez nutnosti testu na nový koronavírus či epidemiologickej karantény. Píše o tom spravodajský server Infostart.hu.

Foto: TASR – Ladislav Vallach

Na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Komárno-Komárom sa od rána tvorili kolóny stoviek slovenských, maďarských i českých vozidiel čakajúcich na prekročenie hraníc.

„Po celodenných utorňajších rokovaniach slovenská vláda súhlasila s tým, že cez svoje územie prepustí tam i naspäť českých a maďarských občanov, ak na území Slovenska nepobudnú dlhšie než 48 hodín,“ oznámil v utorok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na Facebooku.

Zároveň dodal, že tým sa umožňuje občanom týchto štátov časovo obmedzený pobyt v uvedených krajinách.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )