Foto: Surge

Chov dojníc za sebou skrýva veľmi škaredú realitu.

Bez kravského mlieka by z pultov obchodných reťazcov zmizlo obrovské množstvo potravinových výrobkov. Čo sa však za mliekarenským priemyslom ukrýva? Chov dojníc so sebou často prináša aj veľmi nepekné scény. Presvedčia vás o tom aj zábery z malej britskej farmy zverejnené organizáciou bojujúcou za práva zvierat Surge. 

Nezisková organizácia bojujúca za práva zvierat Surge zverejnila na internete asi 6 minútové video z malej farmy v anglickom Buckinghamshire. Zábery boli natočené počas leta 2018 a Surge ich získala od anonymných aktivistov. Ponúkajú pohľad do života dojníc na malej mliečnej farme, kde je násilie a nehumánne správanie k zvieratám na dennom poriadku.

Bitky, kopance, ťahanie novonarodených teliatok po podlahe za jednu z ich končatín. Umelé oplodňovanie, ale aj dojnice so zlomenými nohami, ktoré sú zrejme následkom násilia farmárov. Okrem toho tradičné oddeľovanie teliat od matiek okamžite po narodení, ktoré je už tradičnou súčasťou mliečnych fariem. Paradoxne, teľa ktoré sa narodí mŕtve, ponechajú farmári pri matke celé hodiny.

Foto: Surge

Farmári z malej farmy v Buckinghamshire porušili na záberoch niekoľko platných predpisov. Aj preto ich už vyšetruje britský úrad prevencie proti násiliu páchanom na zvieratách (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). O zverejnenom videu informoval aj britský denník The Guardian, ktorému sa farmári k prípadu odmietli vyjadriť.

Aktivisti zo Surge zverejnením záberov apelujú na spoločnosť s tým, že jediným humánnym riešením mliečnych fariem je vegánstvo. Aj v západnom svete je totiž súčasťou produkcie mlieka nehumánne zaobchádzanie s dojnicami a ich mláďatami. Teľatá sú totiž bezprostredne po pôrode odňaté od matky, aby ich mlieko mohlo putovať do potravinárskeho priemyslu.

Foto: Surge

Teliatko potom čaká rovnaký osud ako jeho matku. V prípade, že ide o samca, poväčšine končí po pôrode porážkou. Na mäso sa totiž nehodí a žiadne mlieko priemyslu neponúkne. Samotné dojnice sú takmer neustále umelo oplodňované, aby sa zabezpečila produkcia mlieka. Ide teda o nekonečný kolotoč pôrodov a odlúčenia od svojich potomkov.

surgeactivism.org
Uložiť článok

Najnovšie články