Foto: wikimedia.org

Obrovské sochy moai, ktoré sa nachádzajú na Veľkonočnom ostrove, nedávajú vedcom spávať už nejaký ten čas. Bližšie ich začali skúmať len pred pár rokmi, pričom sa môžu pochváliť zaujímavými výsledkami.

Asi neexistuje takmer nikto, kto by nepoznal tieto slávne sochy hláv na Veľkonočnom ostrove. 887 monumentálnych sôch predstavovalo pre vedcov nevyriešenú záhadu. Ako ich mohli postaviť? Veď každá z nich váži priemerne 80 ton, pričom meria viac ako 10 metrov. A teraz si predstavte, že na ňu máte umiestniť klobúk z masívneho kusu balvanu, ktorý váži niekoľko ton.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedcov pri skúmaní sôch trápili najmä dve kľúčové otázky. Prvá sa týkala transportu samotných sôch, druhá sa zas zaoberala prenosom niekoľko tonových klobúkov pukao, ktoré zdobia niektoré sochy. Veda však pravdepodobne už pozná odpovede na obe otázky.

Preprava sôch

pixabay.com

Archeologička Anne Van Tilburg  sa v roku 1998 pokúsila o rekonštrukciu prepravy takejto sochy. 60 mužov ťahalo sane s replikou sochy a presunuli ju o sto metrov. Dalo by sa predpokladať, že toto bola preferovaná metóda presunu sôch. Ostrovania s touto metódou ale nesúhlasia a tvrdia, že sochy samé prišli na svoje miesto. To je síce ťažko uveriteľná alternatíva, ale určite je zaujímavá pre turistov.

Presun klobúkov pukao

pixabay.com

To, čo sa nám zdá nepredstaviteľné, pre predkov kmeňa Rapa Nui, to očividne nebolo veľkým problémom. Poradili si a to dokonca aj bez špičkových technológii či internetu. V novej štúdii Lipo so svojim výskumným tímom predpokladá zaujímavý spôsob, ktorým to mohli dosiahnuť.

Klobúky pukao, ktoré merajú viac ako dva metre a vážia približne 12 ton, pravdepodobne pochádzajú z lomu na ostrove, z ktorého ich kotúľali k sochám moai. Hore do výšky 10 metrov ich presúvali pomocou rampy a lán. Lano upevnili okolo cylindrického klobúka a jednoducho ho ťahali hore po rampe. Ako to celé prebiehalo, si môžete pozrieť na nasledujúcom schematickom zobrazení.

Sean Hixon/Penn State

Tak sa zdá, že aj v minulosti (sochy sa datujú do obdobia približne 1 250 až 1500), mali ľudia základné znalosti fyziky. Dokonca aj kmeň, ktorý sa zdá primitívny z pohľadu civilizovaného človeka. Avšak ostrovania si vedeli poradiť. Podľa výpočtov vedcov, jeden klobúk stačila vytiahnuť 15-členná skupina ľudí. Dokonca ich mohlo byť aj menej. A to svedčí o tom, že títo ľudia vedeli pracovať naozaj efektívne.

V skutočnosti za záhadou Veľkonočných ostrovov nemusíme hľadať nijakú mystiku. Ľudia mali znalosti, rozumeli prírode, i jej zákonom. A vedomosti majú neraz nevyčísliteľnú hodnotu.

Pozri aj: Vedci konečne určili vek tejto záhadnej sochy. Ľudská postava v drevenej podobe je dvojnásobne staršia ako egyptské pyramídy

sciencealert.com