Ilustračná foto: Pexels

Cena za liter stúpala aj na Slovensku.

Ceny potravín aj naďalej klesajú len veľmi pomaly. Jedna konkrétna potravina ale zdražela až extrémne a mnohonásobne prevýšila dokonca aj priemernú mieru európskej inflácie. Navyše, odborníci nepredpokladajú, že by jej cena mala klesať.

Web Euronews upozornil na výrazný rast ceny olivového oleja. Vyplýva to zo štatistík Eurostatu, podľa ktorých medziročný rast cien olivového oleja v Európskej únii nastal najmä v druhej polovici minulého roka (2023). V auguste minulého roka narástla cena tohto druhu oleja o 37 %, v novembri to bolo už o 51 %. Ak sa pozrieme na porovnanie zdražovania s priemernou mierou európskej inflácie potravín, ktorá v januári bola 4,8 %, ide o doslova extrémne zdražovanie.

Foto: Pexels

Ceny olivového oleja v rámci európskych krajín stúpli najviac v Portugalsku. Na začiatku januára boli oproti minulému roku vyššie až o 69,1 %. Nad priemerom bolo aj Španielsko, ktoré je považované za najväčšieho svetového producenta oleja, kde ceny narástli o 62,9 %.

Najmenej spomedzi krajín Európskej únie rástli ceny olivového oleja v Rumunsku, kde sú vyššie o 12,7 %. Čo sa týka Slovenska, tak tu stúpla medziročne cena o 18,3 %.

Odborníci očakávajú, že cena tejto potraviny bude aj naďalej v tomto roku stúpať. Môžu za to extrémne horúčavy a aj sucho v krajinách, ktoré patria medzi najväčších producentov olivového oleja. Tými sú najmä Španielsko a Grécko.

Uložiť článok

Najnovšie články