Foto: The New England Journal of Medicine

Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte a z podpazušia vám vyteká mlieko.

Presne to sa stalo žene, ktorá si dva dni po pôrode všimla, že má v podpazuší zvláštnu masu. Čoskoro z nej začalo vytekať materské mlieko. Podľa lekárov ide o ochorenie, ktoré môže po pôrode postihnúť až 6 % žien.

Z podpazušia jej vytekalo materské mlieko

Tehotenstvo a pôrod spôsobia v tele ženy obrovské zmeny. Takéto zmeny však 26-ročná žena z Portugalska celkom iste nečakala. Ako píše portál Live Science, v podpazuší sa jej dva dni po pôrode vytvorila bolestivá masa a čoskoro z nej začalo vytekať materské mlieko. Po vyšetrení jej lekár napokon diagnostikoval polymastiu, píše štúdia uverejnená v časopise The New England Journal of Medicine.

Foto: unsplash

Polymastia je jav, kedy sa prsné tkanivo vytvorí aj na tých miestach v tele, kde za bežných okolností nemá čo robiť. Ako informovala štúdia publikovaná prostredníctvom Mayo Clinic Proceedings, s polymastiou sa narodí až približne 6 % žien. V niektorých prípadoch sa u človeka neobjaví len podkožné tkanivo, ale dokonca aj bradavka a dvorec. American Journal of Roentgenology vysvetľuje, že polymastia vzniká ešte vo fetálnom štádiu vývinu.

Môže sa v ňom vyvinúť rakovina

Bunky, z ktorých sa neskôr vyvinú mliečne žľazy, sa nachádzajú pozdĺž línie tiahnucej sa od podpazušia až po slabiny na oboch stranách tela. Časom sa tieto bunky zvyčajne vytratia a ostanú len mliečne žľazy v oblasti prsníkov. V niektorých prípadoch sa však stane, že nezmiznú všetky nadbytočné bunky a časť z nich ostane aj tam, kde by nemala. Najčastejšie pritom prsné tkanivo ostáva práve v podpazuší.

Ak tam nie je bradavka či dvorec, žena si ani nemusí všimnúť, že má prsné tkanivo navyše, až kým nie je tehotná alebo nezačne kojiť svoje dieťa. V takom prípade môže dôjsť k opuchnutiu k nadbytočného tkaniva, k bolesti a dokonca aj k laktácii, ako to bolo aj v prípade ženy z Portugalska.

Foto: unsplash

Aj keď to však môže byť nepríjemné, nadbytočné tkanivo zvyčajne nijak neohrozuje zdravie ženy. Napriek tomu by si ale ženy mali dávať pozor, rakovina prsníka totiž môže vzniknúť aj v týchto zhlukoch buniek. Ako informuje štúdia z roku 1999, 18-ročná žena, ktorá taktiež po pôrode zistila, že má v podpazuší prsné tkanivo, si z neho musela po dobu 8 mesiacov mlieko odsávať, aby si uľavila od nepríjemnej bolesti. Nie je však jasné, či si mlieko z podpazušia odsáva aj žena z Portugalska.

0
Uložiť článok
Komentovať