Foto: Youtube

Tohto kapra by ste asi na štedrovečernom stole mať nechceli.

Začiatkom minulého týždňa vzniklo v Číne pozoruhodné video. Turisti nafilmovali rybu, ktorá, nech je to akokoľvek zvláštne, má ľudskú tvár. Aspoň tak sa to teda nám javí. 

Video vzniklo 5. novembra. Na zábere sa podľa portálu Newsflare nachádza kapor obyčajný (Cyprinus carpio), ktorý môže, vzhľadom na prostredie v ktorom žije, nadobúdať rôzne škály farieb.

Pri pohľade na video každého ale zaujme, že kapor na videu sa javí, ako keby mal ľudskú tvár. Je to aj vďaka jeho sfarbeniu, ktoré podporuje v našom vnímaní, že má ľudské črty úst, nosa a očí.

Ako uvádza IFL Science tento jav, keď prisudzujeme zvieratám ľudské črty sa nazýva antropomorfizmus. Ten sa nemusí vzťahovať iba na vzhľad. Portál uvádza príklad, že napríklad ak máte mačku a tá sedí pred chladničkou, ľudia si automaticky myslia, že je hladná, aj keď to tak vôbec nemusí byť.

Spomínané video s kaprom okamžite zaujalo mnohých ľudí a zisťujú, či je vôbec skutočné. Ako uvádza známy portál na vyvracanie nepravdivých informácií Snopes, video zatiaľ nedokázali dostatočne overiť, no podľa nich sa zdá hodnoverné. Za zvláštnym výzorom ryby tiež môže stáť vhodný uhol, pod ktorým je ryba snímaná.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )