Foto: Bush Heritage Australia

Pavúky rozhodne nepatria medzi najobľúbenejšie zvieratá.

Niektoré zvieratá považujeme za milé a rozkošné, iné zase za strašidelné a odporné. Do tejto druhej kategórie väčšina ľudí radí aj pavúky. Niet preto divu, že arachnofóbia, čiže strach z pavúkov, je jedna z najrozšírenejších na svete. Pavúky sú napriek tomu veľmi užitočné a ak by zmizli, boli by sme vo veľkej miere otravovaní nepríjemným a dokonca aj nebezpečným hmyzom. Niekedy ale aj pavúky dokážu byť nebezpečné a to aj na Slovensku, o čom sa presvedčila žena zo Stupavy, keď ju uhryzol najjedovatejší slovenský pavúk.

Aj keď sa to občas stane, na Slovensku nemáme veľa jedovatých, nebezpečných a veľkých pavúkov. No iné je to napríklad v takej Austrálii. Ako informuje Science Alert, žijú tam aj pavúky z čeľade maloočkovité, v angličtine nazývané Huntsman Spiders. Tie dokážu dorásť do veľkosti až 30 centimetrov, sú veľmi rýchle a ich uhryznutie spôsobuje opuch, nevoľnosť, bolesť hlavy, búšenie a nepravidelnosť srdca.

Nezisková organizácia Bush Heritage Australia, ktorá sa snaží chrániť prírody a pôvodné druhy, inštalovala na rôznych miestach drevené škatule, ktoré mali slúžiť ako príbytok pre vačice. Keď jednu z nich otvorili, nenašli tam však vačice, ale kopu týchto veľkých pavúkov.

Foto: Bush Heritage Australia

Vedkyňu Angelu Sanders však tento objav potešil, keďže pavúky sú takisto pôvodným austrálskym druhom. Žijú zvyčajne pod uvoľnenou kôrou stromov v početných spoločenstvách. Ak ale v okolí nie je dostatok spadnutých stromov, pavúky hľadajú iné vhodné príbytky. A ten našli v drevenej škatuli a zdá sa, že sa im tam náramne páči.

Bežné pavúky žijú väčšinou samostatne a tkajú si siete, do ktorých lovia svoju korisť. Maloočkovité však toto popierajú. Nevytvárajú pavučiny, ale sú aktívnymi lovcami, od čoho je v angličtine odvodený aj ich názov. Navyše sú spoločenské a tolerujú aj iné maloočkovité druhy či menších jedincov, s ktorými sa delia o potravu.

Pokiaľ ide o vačkovce a ich príbytky, tie ohrozené nie sú. Aj keď v niektorých sú možno nasťahované pavúky, organizácia týchto škatúľ rozmiestnila veľké množstvo, takže určite ich budú obývať aj zvieratá, pre ktoré boli pôvodne určené.

Bush Heritage Australia
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )