Foto: Pixabay

Nedávny výskum vo východnej časti Antarktídy ukázal, že teplota v Antarktíde klesla až na -98 °C. Revidovali tak doteraz najnižšiu teplotu na našej planéte.

Vedecký výskum, ktorý bol publikovaný vo vedeckom časopise Geophysical Research Letters priniesol zaujímavé odhalenie. V údoliach antarktického ľadovca klesá teplota v zime až na -98.

Tento objav revidoval štúdiu z roku 2013, kedy vedci oznámili, že našli na našej planéte najchladnejšie miesto, kde teplota klesá na -93 °C.

Teplotu zmerali satelitom

Dôležité je spomenúť, ako sa teplota meria. Teplotu môžeme zmerať teplomerom na meteorologickej stanici. Takéto meranie je jednoznačne najpresnejšie. Doteraz najnižšiu teplotu zaznamenali na meteorologickej stanici Vostok, kde 21. júla 1983 namerali -89,2 °C.

Foto: Pixabay

Teplotu však môžeme merať aj pomocou satelitu. Vedci v roku 2013 uviedli, že za pomoci satelitných meraní objavili v Antarktíde miesto, kde 10. augusta namerali -93,2 °C.

Hľadali, pokiaľ nenašli

Meteorologické stanice však nie je možné umiestniť všade. Preto sa využíva aj satelit. Práve v roku 2013, kedy vedci publikovali údaj o novej teplote na úrovni -93 °C vychádzali z toho, že chceli analyzovať dáta zo satelitov a skontrolovať, či nenájdu nižšiu teplotu akú namerali na ruskej meteorologickej stanici.

Foto: Pixabay

Našli a teplotu stanovili na -93,2 °C. Upozornili však, že teplota mohla byť ešte nižšia. Teraz tento údaj opravili. Výpočty vedcom ukázali, že v najchladnejších oblastiach antarktickej plošiny klesla teploty na -98 °C.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Pozri aj: V Tatrách sa vyskytol jeden z najvzácnejších typov oblakov. Vznik fenoménu asperitas vedci doteraz nevedia vysvetliť

Uložiť článok

Najnovšie články