Foto: MovieStillsDB

Cítili ste už pri pozeraní filmu skutočnú bolesť?

Režisér Gaspar Noé pôvodom z Buenos Aires patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej modernej kinematografie. Filmoví nadšenci sa delia iba na dve skupiny, buď ho milujú a obdivujú alebo ho nedokážu zniesť. Inak to nebude ani po jeho najnovšom filmovom počine, ktorý sme si pozreli a zanechal v nás naozaj intenzívne nepríjemné pocity, no bol ozajstným zážitkom. 

Z tvorby Gaspara Noého spomeňme napríklad snímku Zvrátený (Irréversible, 2002), v ktorej ukázal brutálnu deväťminútovú scénu znásilnenia úplne bez servítky, nakrútil ju na kokaíne a navyše sám režisér v nej masturbuje. Pri premiére v Cannes opustilo sálu až 250 divákov. V jeho dielach nechýba sex, brutálne násilie a množstvo ťaživých myšlienok zobrazených pomocou pútavého vizuálu a hypnotickej hudby.

Foto: MovieStillsDB

Noé sa preslávil aj vďaka kontroverzii, ktorú jeho filmy spôsobujú. Kamera sa pohybuje z jednej strany do druhej alebo pulzuje v 360 stupňovom kruhu, do toho najšialenejšie svetelné záblesky a hudba s frekvenciou, ktorá má znepokojiť divákov.

Preto aj pri jeho najnovšom diele s názvom Lux Aeterna hneď v úvode nechýba upozornenie, že jeho sledovanie môže spôsobiť epileptický záchvat, kvôli použitým stroboskopickým efektom. A že to neboli iba prázdne slová som sa presvedčila na vlastnej koži. Poďme ale najskôr späť k filmu.

Z reklamy intenzívny psychedelický zážitok

Gaspar Noé dostal za úlohu vytvoriť reklamu pre značku Yves Saint Laurent. Režisér sa túto úlohu rozhodol splniť inak, než všetci ostatní, ktorých značka oslovila a inak, než pravdepodobne ktokoľvek na svete. Namiesto krátkej reklamy nakrútil 51-minútový epos o procese tvorbe filmu a značka Yves Saint Laurent zažiarila v premiére priamo na filmovom festivale v Cannes.

Foto: MovieStillsDB

Lux Aeterna je snímaná dvoma kamerami súčasne, a tak na oboch poloviciach obrazu sledujeme iný alebo z iného pohľadu ukázaný dej. V hlavných úlohách sa predstavila už dvorná herečka kontroverzného Lars von Triera Charlotte Gainsbourg, ktorá je divákom známa z filmov Nymfomanka alebo Antichrist, spolu s Béatrice Dalle, s ktorou vedú rozhovory o filme, ale aj sexuálnych partneroch či upaľovaní na hranici. Snímka ukazuje aj chaos pri natáčaní a maniere, s ktorými sa aktéri pri tejto situácii môžu stretnúť.

Pri premiére v Cannes čakala sanitka

Jej vrcholom je však záverečná hypnotická sekvencia, ktorá trvá dostatočne dlho na to, aby divákom mohlo prísť skutočne zle. Pri premiére v Cannes bola k dispozícii sanitka a som si istá, že keby si túto lahôdku môžeme vychutnať na veľkých plátnach, tieto prípady by neboli ojedinelé.

Foto: MovieStillsDB

Chaos na plátne, aj v divákoch

Nesie sa totiž v znamení pulzujúcich efektov a nepríjemného zvuku, ktorý doslova omámi aj divákov pri obrazovkách. Pri sledovaní som pociťovala doslova bolesť v ušiach, ktorá neutíchala ani niekoľko hodín potom a rovnako pocity na zvracanie.

Gaspar Noé sa dokáže hrať s divákmi a aj toto dielo je dôkazom jeho kreativity. Podarilo sa mu dokonale zobraziť chaos na plátne, ktorý sa pretavuje aj do skutočného života ľudí za obrazovkami. Nechýba v ňom ani niekoľko citácií velikánov filmu, ktoré prinášajú priestor na hlbšie zamyslenie sa a rovnako odkazy na známe diela alebo režisérov.

Aj filmové umenie dokáže v divákovi vyvolať naozaj intenzívne prežívanie a pocity. Lux Aeterna je toho dôkazom a jeho sledovanie sa tak stáva zážitkom, na ktorý tak skoro nezabudnete. Portál IndieWire ho dokonca označil za najlepší nedistribuovateľný film. Nájdete odvahu, pozrieť si ho tiež? Nepochybne ide o jeden z najzaujímavejších filmov, ktoré máme v tejto dobe možnosť vidieť.

Na sledovanie sa nalaďte vizuálne pútavým trailerom:

indiewire.com, be2can.eu, filmeurope.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )