Foto: IMDB (A24)

Gasar Noé je jedným zo súčasných filmárov, ktorí si právom vyslúžili označenie - kontroverzný.

Nezávislé filmy sú veľmi špecifickým odvetvím kinematografie, ktoré nie je pre každého. Zároveň však nemá vytýčené konkrétne publikum ani cieľovú skupinu. Práve to zrejme tvorí jeho nezávislosť. Jedným z najznámejších predstaviteľov je Gaspar Noé. Režisér pôvodom z Buenos Aires, ktorý sa uplatnil na domácej pôde, no taktiež v Spojených štátoch či vo Francúzsku.

Zastáva hneď niekoľko umeleckých smerov, z ktorých každý je niečím výnimočný. Jeho filmy však vedia byť veľmi ponuré, násilné, temné a koľkokrát aj úchylné. Gaspar často rieši prostredníctvom svojich snových snímkov existenciálne témy a spory na filozofickej úrovni, čo z neho robí absolútny klenot originality. Práve tomuto opisu zodpovedá jeden z jeho krátkych filmov s názvom Eva, ktorý vznikol pri príležitosti otvorenia filmového festivalu v Cannes. V hlavnej úlohe mu zapózovala česká modelka Eva Herzigovú, ktorú zjavne zožral očami aj objektívom.

Seul contre tous/ Sám proti všetkým

ČSFD: 80%
IMDB: 7,5/10

Film Sám proti všetkým obsahuje snáď všetky atribúty typické pre Noého zvrátenú, no magneticky pútavú filmárčinu. Film sleduje hlavného hrdinu, ktorý sa pri bráne svojej nemej dcéry dostal do basy. Potom čo sa odtiaľ dostal, rozhodol sa pracovať za barom. Tento život mu však nevyhovoval a tak sa vyberá na sever Francúzska, skúsiť nový začiatok. Ak sa vám to javí, ako nudná intelektuálna zlátanina, ste na omyle. Film vznikol v duchu hnutia New French Extremity, ktorého zástancovia sú spravidla francúzski režiséri disponujúci veľkou vášňou k násiliu a romanticky drsným príbehom.

Love

ČSFD: 61%
IMDB: 6,0/10

Láska alebo Love je jedným z nedávnych Gasparovych projektov, ktorý sa tešil veľkému úspechu. Samozrejme práve pre režisérovu kontroverznosť sa tento snímok nedočkal ktovieakých hodnotení, no pozornosti sa mu ušlo viac než dosť. Potemnelý milostný trojuholník, ktorý rieši lásku, sliny, sex a spermie na abstraktnej úrovni patrí k filmom, ktoré ste zrejme zmeškali, no rozhodne by ste to mali napraviť.

7 jours à la Havane/ Havana, milujem ťa

ČSFD: 58%
IMDB: 6,1/10

Aj napriek tomu, že svojim názvom tento film pripomína filmy, ako New York, milujem ťa či Paríž, milujem ťa, pravda je taká, že od romantickej komédie, ktorá ospevuje čaro mainstreamovej metropoly, má tento snímok veľmi ďaleko. Opäť sa nevyhneme scénam, pred ktorými by sme najradšej zavreli oči a potichu čakali na titulky. Ide o poviedkový film, na ktorom sa Noé podieľal s takými režisérmi, ako Benicio Del Toro či Elia Suleiman.

Climax

ČSFD: 80%
IMDB: 7,7/10

Posledné Noého dielo, ktoré uzrelo svetlo sveta, malo premiéru len v tomto roku. Nie len, že nie je o nič horšie, ako zbytok jeho filmov, no zároveň naznačuje, že režisér by sa mohol pomaly šplhať na vrchol svojej kariéry. Je tu jeho typická kamera, no zároveň aj farebne snové a zvláštne melancholické prostredie, ktoré zdôrazňuje ponurý podtón, ktorý je pre príbeh (aj Noého imidž) tak dôležitý.

Irréversible/ Zvrátený

ČSFD: 66%
IMDB: 7,4/10

Jeden z najoriginálnejší titulov u tematiky rape & revenge obsahuje niekoľko skutočne nepríjemných scén, ktoré však nekompromisne patria k filmovému vzdelaniu.  V prvej polovici svojho filmu Zvrátený, využil Noé ultrazvuk, o ktorom je známe, že síce nie je počuteľný, no spôsobuje pocity úzkosti a depresie. Práve tento zvuk môžete počuť aj pri neslávne známej scéne znásilnenia, ktorá trvala nepríjemných a nervy drásajúcich 9 minút.

8

ČSFD: 64%

IMDB: 4,8/10

Pomerne jednoduchý film, ktorý však spracováva veľmi hodnotnú myšlienku. Na prelome tisícročí bol vytvorený program Rozvojových cieľov tisícročia. Od roku 2000 do roku 2015 si tak americká vláda naplánovala niekoľko cieľov, ako zvýšiť životný štandard. To zahŕňalo zníženie úmrtnosti detí, boj s hladomorom, odstránenie AIDS a podobne. Písal sa rok 2008, kedy prebehla presná polovica od vzniku tohto programu. 8 filmárov sa stretlo, aby tvorili vlastný pohľad na jeho priebeh a tak vzniklo 8 poviedok, ktoré dokopy tvoria jeden celovečerný film.

Enter the Void/ Vojdi do prázdna

ČSFD: 74%
IMDB:

Vojdi do prázdna je nezávislý snímok, ktorý vznikol vo francúzsko-nemecko-taliansko-kanadskej koprodukcii a v Gasparovej réžii. Abstraktný umelecký snímok sleduje príbeh ducha drogového dílera Oscara, ktorý sa za života stretol v Tokiu so svojou dlho odlúčenou sestrou. S Lindou, ktorá pracuje ako striptérka si dali sľub, že sa už nikdy neodlúčia a tak jeho duša nemôže tento svet opustiť. Strašidelný indie film kombinuje prvky pútavého fantasy a napätého thrilleru vo vizuálne skvostom výsledku.

Pozri aj: Zabudnite na Améliu z Montmartru. Toto je 10 filmov od tvorcov legendárneho snímku, ktoré ste určite nezachytili, no oplatí sa ich vidieť

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )