Ilustračná foto: Pixabay

S HIV sa ešte aj dnes spája nemalá stigma.

HIV alebo vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti si mnohí ešte aj dnes podvedome spájajú s promiskuitou a výstredným životným štýlom. Človek sa však týmto ochorením môže nakaziť napríklad aj transfúziou v nemocnici. Nový Zéland preto dúfa, že sa mu podarí zbúrať mýtus, ktorý panuje už dlhé roky.

Prvá HIV pozitívna spermobanka na svete

Ako uvádza portál The Guardian, na Novom Zélande svoje brány otvára prvá HIV pozitívna spermobanka na svete. Cieľom je nielen pomôcť ľuďom, ktorí s ochorením žijú, ale zároveň šíriť osvetu a eliminovať stigmu, s ktorou sa pacienti stretávajú na každom kroku. Spermobanka má názov Sperm Positive a prvými darcami spermií boli traja Novozélanďania, ktorí síce v tele majú HIV vírus, v krvi je ho však tak málo, že je bežnými metódami nezistiteľný.

To, že je u daných pacientov vírus bežnými metódami nezistiteľný, neznamená, že sú pacienti vyliečení. Znamená to, že u nich liečba zaberá tak dobre, že sa vírus nemôže šíriť ďalej, a to ani po nechránenom styku. V prípade žien by to znamenalo, že sa po pôrode vírus neprenesie na novorodenca.

Content Providers: CDC/Dr. Edwin P. Ewing, Jr. [Public domain], via Wikimedia Commons
Jeden z darcov spermií, Damien Rule- Neal, bol diagnostikovaný ako HIV pozitívny ešte v roku 1999. Pred 18 rokmi však začal liečbu, vďaka ktorej je dnes u neho ochorenie bežnými metódami nezistiteľné. Žiaľ, veľa ľudí nevie, že existuje aj takáto možnosť a pacienti musia čeliť predsudkom na každom kroku, či už ide o súkromný život alebo o pracovnú sféru.

Cieľom je šíriť osvetu

Nová spermobanka sa bude snažiť informácie týkajúce sa HIV a AIDS čo najlepšie podať verejnosti a každý, kto bude mať záujem o spermie darcu, bude informovaný o tom, že daný jedinec je HIV pozitívny, zároveň však podstupuje potrebnú liečbu, preto nepredstavuje po zdravotnej stránke žiadne riziko.

Foto: pixabay

Iniciátormi v tejto veci boli organizácie, ktoré sa snažia šíriť osvetu a pomáhať pacientom a ich rodinám, a to  New Zealand Aids Foundation, Positive Women Inc a Body Positive. Aj keď HIV pozitívni jedinci stále musia čeliť stigme, postoje verejnosti sa predsa len menia a čoraz viac ľudí chápe podstatu ochorenia, spôsob šírenia a možnosti liečby. Napriek tomu však ešte aj dnes mnoho ľudí zo strachu pred stigmou odmieta diagnostiku a liečbu, následkom čoho sa HIV šíri ďalej.

Sperm Positive bude fungovať ako online banka, nie ako inštitúcia na liečbu neplodnosti. Umelé oplodnenie vykonávať nebude, bude sa však snažiť nájsť vhodných darcov a spojiť ich s príjemcami. Ak sa vhodný darca a príjemca nájdu, nasmeruje ich Sperm Positive k potrebným odborníkom. Banka bude spustená už čoskoro, a to 1. decembra na Svetový deň AIDS.

The Guardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )