Foto: SITA/Milan Illík, Jana Birošová

Poslanci o novele rokovali a hlasovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci pokračujú v rokovaní na šiestej schôdzi Národnej rady (NR) SR. V úvode 24. rokovacieho dňa pokračovali v diskusii o novele Trestného zákona v prvom čítaní. V hlasovaní ju posunuli do druhého čítania. Za hlasovalo 76 zo 77 poslancov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Koaliční poslanci parlamentu dnes posunuli novelu Trestného zákona do druhého čítania. Za hlasovalo 76 zo 77 prítomných poslancov. Proti nebol nikto a jeden zákonodarca sa zdržal. Opoziční poslanci opäť, ako aj pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní, vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa.

Prešla do druhého čítania

Poslanci o novele rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Rozprava k návrhu na skrátené konanie trvala tri týždne, pretože sa opozícia vo veľkom počte hlásila do diskusie. Vo štvrtok 25. januára vládni poslanci presadili, že diskusia v prvom čítaní bude trvať 20 hodín. Koalícia to odôvodňuje tým, že už v rozprave k skrátenému konaniu sa poslanci vyjadrovali k obsahu zákona. Opozícia to odmieta.

Ako píšu HN, predseda SaS Richard Sulík pritom upozornil na to, že táto narýchlo pripravovaná novela, pretláčaná v skrátenom procese, obsahuje množstvo chýb.

Protesty ich nezastavili

Protesty na Slovensku zvolali opozičné Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS proti novele Trestného zákona, ktorá predpokladá aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Opozícia žiada vládu, aby stiahla novelu z rokovania parlamentu a trvá na jej predložení do riadneho legislatívneho procesu vrátane medzirezortného pripomienkového konania.

„Je to neudržateľná situácia a koalícia to vie,“ vyhlásil líder PS Michal Šimečka s tým, že novela je nebezpečná a otvára dvere kriminálnikom. Tvrdí, že aj predstavitelia koalície si uvedomujú riziká novelizácie a nevedia voličom vysvetliť dôvody nižších trestných sadzieb za krádeže.

Foto: SITA – Jana Birošová

V súvislosti s novelou apelovala predsedníčka klubu KDH Martina Holečková na predsedu parlamentu. Ten mal podľa nej šancu ukázať, že sa vie odpútať od premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podotkla, že miesto toho si vybral budúcnosť vo Ficovom tieni, a to aj v prípade, ak sa stane Pellegrini prezidentom. Obdobne to vidí predseda SaS Richard Sulík. Zdôraznil tiež, že aj vláda, ktorá vyhrala voľby, musí návrhy presadzovať v rámci platných pravidiel.

Uložiť článok

Najnovšie články