Foto: Flickr.com/William Murphy

Na svete môžeme nájsť už len dve samice severného nosorožca bieleho.

Snaha o zachovanie ohrozených druhov zvierat je v uplynulých rokov obzvlášť veľká. Podobná je situácia aj v prípade severného nosorožca bieleho. Na svete môžeme nájsť už len posledné dve samice tohto krásneho zvieraťa. Nádej na zachovanie ich druhu ale nie je vôbec stratená. 

Ako uvádza portál Science Alert, medzinárodnému tímu vedcov sa podaril v uplynulých dňoch ďalší významný krok na ceste k rozšíreniu populácie tohto zvieraťa. Samiciam Najin a Fatu bolo odobraných dohromady 10 vajíčok. Vedci pri dôkladnom pozorovaní neskôr zistili, že sedem z nich je vhodných na umelé oplodnenie.

Po tomto odobratí nasleduje ich preprava do Talianska, kde prebehne ich oplodnenie prostredníctvom v minulosti zmrazených a uchovaných spermií. Tie pochádzajú od dvoch v súčasnosti už uhynutých samcov severného nosorožca bieleho.

„Dokopy sa nám podarilo odobrať 10 vajíčok – päť od Najin a päť od Fatu. To nám poskytuje nezvratný dôkaz o tom, že obe samice sú naďalej schopné poskytnúť prostriedky pre zachovanie ich vlastného druhu, o ktoré sa pokúšame,“ dodáva expert v oblasti reprodukcie zvierat, Thomas Hildebrandt z Liebniz Institute for ZOO and Wildlife Research v Berlíne.

Ak pôjde všetko podľa plánu, oplodnené vajíčka budú umiestnené v náhradnej matke, ktorá poskytne plodu vhodné prostredie pre vývin až do jeho narodenia. Táto cesta je jediným spôsobom, ako priviesť na svet ďalšieho jedinca daného druhu. Samice Najin a Fatu žijúce v Ol Pejeta Conservancy v Keni totiž trpia zdravotnými ťažkosťami, v dôsledku ktorých je pre ne nemožné tento proces absolvovať.

„Bol som tu pred piatimi rokmi, keď sme prišli na to, že tieto dve samice nebudú schopné prirodzene sa reprodukovať. Vtedy sme si uvedomili, že musíme nájsť riešenie,“ opisuje situáciu Ján Stejskal zo ZOO v Dvorci Králové. „A teraz sa to podarilo.“ 

„Na jednej strane je park Ol Pejeta smutný z toho, že už existujú len dva jedince tohto druhu na celej planéte. Dôkaz o tom, aká je interakcia ľudskej rasy s prírodou okolo nás,“ dodáva manažér parku, Richard Vigne„Ale sme taktiež neskutočne hrdí na to, že môžeme byť súčasťou prelomovej práce, ktorej cieľom je ich zachránenie.“ 

Samice boli počas zákroku pod vplyvom anestézie, po ktorej sa podľa slov ošetrovateľov veľmi dobre zotavujú. K dosiahnutiu stanoveného cieľa, ktorým je schopné mláďa, je ale ešte stále dlhá cesta plná výskumov.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články