Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov (USDA) v pondelok potvrdilo prvý známy prípad nákazy koronavírusom u voľne žijúceho zvieraťa – norky, uviedla agentúra Reuters.
Táto správa zvyšuje obavy o prepuknutí koronavírusu u noriek, keďže v USA tento vírus od augusta zabil približne 15.000 noriek chovaných na farmách. USDA potvrdilo, že sa koronavírus našiel u “voľne žijúcej divokej norky” v západoamerickom štáte Utah počas sledovania voľne žijúcich zvierat v okolí infikovaných norkových fariem.

Prvé infikované voľne žijúce zviera
V okolí fariem otestovali niekoľko zvierat odlišných živočíšnych druhov, pričom výsledky testov boli negatívne. Ministerstvo na prípad upozornilo Svetovú organizáciu pre zdravie zvierat (OIE), no dodalo, že neexistuje dôkaz o tom, že by sa vírus rozšíril medzi voľne žijúce zvieratá v okolí infikovaných norkových fariem.
“Podľa našich informácií ide o prvý prípad voľne žijúceho divokého zvieraťa, u ktorého sa potvrdila nákaza (nového druhu koronavírusu) SARS-CoV-2,” uviedlo ministerstvo.
Po tom, čo Dánsko minulý mesiac nariadilo zlikvidovanie 17 miliónov noriek s odvolaním sa na skutočnosť, že zmutovaná verzia koronavírusu by mohla prejsť na človeka, svetové zdravotnícke úrady preverujú možné riziko, ktoré tieto zvieratá predstavujú pre ľudí. Prítomnosť vírusu dosiaľ potvrdili u tigrov chovaných v zoologických záhradách, domácich mačiek a psov.
Koniec lacných nákupov z Číny, clo podlieha novým pravidlám: Za to, čo kedysi stálo 5 eur, dáme dnes 15 eur
Navštívili sme vodnú nádrž, netrúfli sme si do nej ponoriť ani prst. Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze
Drew Barrymore bola ako 13-ročná závislá od drog, musela čistiť záchody. Dnes je legendou Hollywoodu
Grigorij Mesežnikov v 1 na 1: Fico sa nevyjadruje k vražde ženy. Niektorí politici živia nenávisť k ženám
Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze. Ak sa chystáte cestovať, vieme, na čo si dať pozor














Nahlásiť chybu v článku