Foto: MovieStillsDB

Obľúbený mimozemšťan z Melmaku má svojich fanúšikov aj dnes.

Rodinný sitkom o chlpatom mimozemšťanovi, ktorý má apetít na mačky (aj kvôli 8 žalúdkom, samozrejme), a ktorému v slovenčine prepožičal svoj hlas legendárny Stano Dančiak, veríme, bližšie predstavovať netreba. ALF patrí medzi populárne sitkomy dodnes, aj keď sa na televíznych obrazovkách dnes už veľmi neobjavuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sitkom ALF patrí medzi tie najpamätnejšie aj pre slovenských divákov. A je to aj preto, že máme pocit, že sa tento seriál vysielal nekonečne dlho a vzniklo z neho nespočet epizód. Opak je ale pravdou a možno ste vedeli, možno nie, no ALF vydržal na domácich amerických obrazovkách len 4 vysielacie sezóny a celkovo vzniklo „len“ 102 epizód.

Foto: MovieStillsDB

Za seriálom stál známy bábkar, herec a producent Paul Fusco, ktorý ALFA vytvoril a dokonca v seriáli aj viedol jeho bábku. A aj to je vec, ktorú možno mnohí o pozadí nakrúcania tohto populárneho sitkomu nevedeli. Nižšie je 10 ďalších zákulisných pikošiek.

Väčšinou bábka, niekedy herec v kostýme

Je pravdou, že v kostýme Alfa sa z času na čas ocitol aj živý človek. Do kostýmu bol navlečený maďarský herec Michu Meszaros, no ten sa v ňom ocitol len vtedy, keď sa v scéne ALF objavoval vcelku. V ostatných momentoch, kedy kamera postavu chlpatého mimozemšťana nesnímala celého, bol ALF len bábkou. Využívané boli pre takéto scény dve, pričom jednu viedol stvoriteľ ALFA – spomínaný Paul Fusco. Tá druhá bola určená predovšetkým na nácvik pred ostrým nakrúcaním a mala meno RALF.

Foto: MovieStillsDB

Komplikovaná výroba seriálu

Z toho dôvodu tiež bola produkcia jednotlivých častí mimoriadne náročná. Kým pri ostatných polhodinových sitkomoch stačilo na produkciu jednej epizódy 8-10 hodín, nakrúcanie jednej časti ALFA trvalo od 20 do 25 hodín.

Seriál vznikal v štúdiu, kam živé publikum nemalo prístup (smiech v seriáli bol dorobený „umelo“) a pľac bol špeciálne upravený. Jednak boli jednotlivé scény postavené na vyvýšeninách a pľac tvorilo viacero tajných tunelov s padacími dvierkami. Niektoré pasáže sa museli točiť na viackrát, pretože operovať a viesť bábku ALFA bolo nesmierne náročné.

Foto: MovieStillsDB

Na pľaci vládla napätá atmosféra

Je preto pochopiteľné, že tlak, ktorý bol na hercov vyvíjaný, nebolo pre nich také jednoduché stráviť. Zo seriálu sa po odvysielaní prvých pár epizód stal hit a televízna stanica NBC, ktorá ALFA v USA vysielala, dostala od divákov tisíce listov – väčšina z nich bola určená práve predstaviteľovi ALFA . Ostatní živí herci ale mali problém, že museli hrať s bábkou, ktorá mala navyše viac vtipných hlášok v scenári a oni „zostali na ocot“, pretože si ich diváci prakticky v pochvalných listoch nevšímali.

Herec Max Wright, predstaviteľ Willieho Tannera ale povedal, že aj napriek všetkému si nakrúcanie užíval. Ako prezradil, účasť na projekte mu priniesla pokoj a radosť, ako žiadny iný projekt, na ktorom dovtedy pracoval.

Foto: MovieStillsDB

Alf – milovník alkoholu

Ak si dobre spomínate na pilotný diel seriálu, možno ste si všimli, že Alf mal okrem apetítu na mačky veľmi rád aj alkohol. V prvej epizóde pije pivo. Producenti seriálu ale nečakali, že postava mimozemšťana tak veľmi prirastie k srdcu detským divákom. V neskorších epizódach sa tak už ALF alkoholických nápojov nikdy nedotkne. Tvorcovia totiž nechceli, aby sa deti od ALFA naučili popíjať alkohol.

Foto: MovieStillsDB

Každá epizóda má špecifický názov

Toto je vec, ktorú si slovenskí diváci nevšimnú, no takmer každá zo 102 odvysielaných epizód nesie špecifický názov. Každá – okrem dvoch – je pomenovaná podľa nejakej známej popovej piesni. Len časti majú prostý názov, a to úplne prvá, ktorá sa volá Pilot a špeciálna vianočná epizóda, ktorá v pôvodnom jazyku nesie názov ALF Christmas Special.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články