Foto: Profimedia

Nález v Cajamarquilla je označovaný za zvláštny a jedinečný objav.

Archeológovia v Peru, ktorí pracovali na nálezisku na okraji hlavného mesta Lima, objavili múmiu, o ktorej sa predpokladá, že je stará 800 až 1 200 rokov. Nezvyčajné na nej je, že je zviazaná lanom. 

Zvláštny a jedinečný nález

Predpokladá sa, že pozostatky patria mužovi, ktorý mal v čase smrti 18 až 22 rokov. Múmiu objavili archeológovia v hrobe, ktorý bol asi tri metre dlhý a bola umiestnená v hĺbke asi 1,4 metra, uvádza portál Science Alert.

Múmia bola nájdená v archeologickej lokalite Cajamarquilla, ktorá sa nachádza iba 24 kilometrov od hlavného mesta Peru – Limy.

Archeológ Pieter Van Dalen, ktorý má na starosti vykopávky v tejto oblasti, označil nález za “zvláštny a jedinečný”.

Foto: Profimedia

Stará až 1 200 rokov

Múmia bola pochovaná niekedy v období rokov 800 až 1 200 nášho letopočtu,” povedal. Znamená to, že môže mať až 1 200 rokov. Muž však nebol pochovaný sám, z jednej strany mal morské prasiatko a niečo, čo sa javí ako pes. V pohrebnej šachte sa našli tiež stopy kukurice či inej zeleniny.

Foto: Profimedia

Cajamarquilla bolo významné mestské centrum, ktoré mohlo byť domovom pre 10- až 20-tisíc ľudí. Mesto bolo postavené niekedy okolo roku 200 pred Kristom a obývané bolo približne do roku 1500.

0
Uložiť článok
Komentovať