Len nedávno sa zrútilo Azúrové okno na Malte, ktoré obdivovali ľudia z celého sveta. Pamiatok, ktoré už bohužiaľ neexistujú, je však omnoho viac.

Cestovný ruch profituje hlavne na tých prírodných pamiatkach, ktoré sú výnimočné a iné od tých ostatných. Práve tie totižto dokážu prilákať omnoho viac ľudí a aj pre človeka sa stávajú niečo, ako cestovateľský cieľ.  Časom sa však dokážu doslova stratiť. Buď je to vplyvom prírody alebo aj zásahom človeka. Prinášame vám 10 prírodných atrakcií, ktoré už nikdy neuvidíte. 

Starý muž z hôr, New Hampshire, USA

FIne Art America
grandmajjb

Tento prírodný unikát je známy aj ako veľká kamenná tvár. Ide o sériu piatich žulových skalných ríms vo White Mountain (Biele hory) v USA. Prvá zaznamenaná zmienka pochádza z roku 1805. Tá posledná je z 3. mája 2003, kedy sa 12 metrov vysoký ,,starec“ zrútil. Trhlina sa objavila už v prvej polovici 20. storočia. Od roku 1957 sa ju snažili opravovať, no ani to nepomohlo a zaujímavo tvarované skaly sa zrútili.

Washingtonský strom Sekvoja, Kalifornia

flickr
Take Part

Táto obria sekvoja, ktorá sa nachádza v Kalifornii, tvorí súčasť Sekvojského národného parku. Je pomenovaná podľa Georga Washingtona, prvého prezidenta Spojených štátov. V januári 2005 sa tento obrovský strom čiastočne zrútil. Vtedy bol považovaný za druhý najväčší na svete. V roku 2003 strom utrpel ,,zranenia“ kvôli rozsiahlemu požiaru v národnom parku.

Jeffreyova borovica, Kalifornia

Ron Erskine
Tyler Westcott

Borovica sa stala symbolom Yosemitského národného parku, ktorý sa nachádza v Kalifornii. Vďaka svojmu úžasnému tvaru a nevšednej polohe sa stala najvyhľadávanejšou atrakciou pre turistov, ale aj vášnivých fotografov. Nachádzala sa na vrchole žulovej skaly. Stáročia starý strom spadol na zem v roku 2003. Je to naozaj prekvapujúce, pretože strom v skutočnosti zomrel už v roku 1977, aj napriek snahe pracovníkov Yosemitského parku, ktorí sa ho pokúšali zachrániť.

Thorova päsť, USA

klcc

Pieskovcový skalný útvar sa nachádza v Oregone. Slúžil ako turistická atrakcia nachádzajúca sa na pobreží. Ak práve premýšľate, ktorý z prírodných živlov ho zničil, odpoveď vás trochu zarazí. Niektoré prírodné pamiatky a unikáty totižto dokážu odolať prírode niekoľko rokov, no ľudskej sile ani chvíľu. Skupina vandalov sa rozhodla, že tento prírodný úkaz navždy zničí, a tak ho 29. augusta 2016 rozhýbali tak, že útvar padol a zničil sa.

Dvanásť apoštolov, Austrália

Year 4 St Vincents
ursulasweeklywanders.com

Ak máte radi Austráliu, určite poznáte tieto vápencové monolity. Skalné útvary sa nachádzajú na brehu Národného parku Port Cambell. Aj napriek tomu, že ich je len deväť, nazývajú sa Dvanásť apoštolov. V júli 2005 sa však v dôsledku erózie deviaty z nich zrútil a tým sa navždy stratil. Dokonca sa to stalo pred zrakmi niektorých turistov, ktorí práve v čase zrútenia fotografovali túto prírodnú raritu.

Kamenný oblúk Wall Arch, USA

Wikipedia
National Park Service

Wall Arch je pieskovcový oblúk v Národnom parku Arches v juhovýchodnom Utahu. Zrútil sa v noci zo 4. augusta na 5. august 2008. Už v roku 1991 sa z oblúka začalo lámať niekoľko väčších kúskov, o niekoľko rokov neskôr, sa oblúk s rozsahom 11 metrov zrútil celý.

Goblin, USA

When on Earth

Goblin Valley State Park je národný park v Utahu. Jeho špecifickou črtou je tisíce skál, ktoré miestni ľudia nazývajú aj ,,škriatkovia“. Niektoré sú vysoké aj niekoľko metrov a svojím tvarom pripomínajú hríby. Je známy po celom svete, no zrejme stále láka aj tých, ktorí sa tento prírodný úkaz snažia zničiť. Už v roku 2013 zničil jednu zo skál vedúci skautskej skupiny, ktorý neskôr tvrdil, že hrozilo, že skala aj tak spadne.

Veľká koralová bariéra, Austrália

Travel Channel Slovakia

Veľký koralový útes patrí k najväčšej sústave koralových útesov a ostrovčekov na Zemi. Nachádza sa v Koralovom mori pri severovýchodnom pobreží Queenslandu v Austrálii. Je dlhá približne 2300 km a dokonca je možné ju vidieť z vesmíru. Vo veku 25 miliónov rokov však zomrela. Za príčinu môžeme označiť bielenie koralov, ku ktorému dochádza najmä vplyvom globálneho otepľovania a zvyšovania kyslosti oceánu.

Boží prst, Kanárske ostrovy

MJ hideout

Svet prišiel aj o ďalšiu prírodnú pamiatku. El Dedo de Dios sa nachádzal na Kanárskych ostrovoch. Tento zvláštne tvarovaný balvan sa stal počas niekoľkých rokov veľkou inšpiráciou pre rôznych umelcov. V roku 2005 sa však charakteristická časť skaly ulomila v dôsledku prudkého cyklónu.

Jazero Boeung Kak, Kambodža

phnompenhpost
cambodiacoopblogger

Niektoré prírodné pamiatky dokáže najviac zničiť práve ľudská ruka. Jazero Boeung, ktoré sa nachádza v Kambodži, patrilo medzi veľmi významnú vodnú plochu a to nielen pre turistov. Malo 90 hektárov a na jeho brehoch dokonca stáli domy, reštaurácie či hotely. V roku 2007 sa však stala majetkom súkromnej spoločnosti. Viete čo sa stalo s jazerom? Táto spoločnosť ho naplnila pieskom, aby na ňom mohla začať stavať. Bol to neuveriteľný šok, najmä pre domácich, ktorí museli opustiť svoje domy a ktorých práca pozostávajúca z rybolovu navždy skončila.

Ak patríte medzi vášnivých turistov, určite sa poponáhľajte navštíviť tie pamiatky, ktoré ste ešte nevideli a chceli by ste ich vidieť. Ako ste sa mohli práve presvedčiť, môže sa totižto ľahko stať, že o pár rokov už bude neskoro.

Pozri aj: Objavil sa aj v Hre o tróny. Najnavštevovanejší prírodný unikát Malty sa zrúril do mora

Interez.sk (Anna Zábojníková) , mentalfloss.com, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články