Foto: Beauchamp et al. Cell, 2020

Kamera spolu s elektródami v mozgu umožňujú nevidiacim a slabozrakým vidieť obrysy písmen.

Napriek pokroku v medicíne, stále sme na mnohé poškodenia organizmu krátky. Jedným z nich je aj poškodenie očného nervu, ktorý prenáša informácie z oka priamo do mozgu. Aj v tomto smere sa však robia pokroky a je možné že už o niekoľko rokov budú môcť aj títo ľudia vidieť.

Keďže opraviť poškodený či prerušený očný nerv sa lekárom nedarí, ide sa na to okľukou. Tím vedcov z Baylor College of Medicine v americkom Houstone vyvinuli mozgový implantát, ktorý umožňuje slabozrakým či nevidiacim, vidieť tvar písmen.

Prečítali písmená

Ako uvádzajú vedci vo svojej štúdii uverejnenej v časopise Cell, zariadenie pracuje tak, že obchádza oko a prenáša vizuálne informácie z kamery priamo na elektródy implantované v mozgu, ako o tom píše portál Futurism.

Účastníci štúdie boli schopní vidieť obrysy tvarov, vďaka zložitým sekvenciám elektrických impulzov poslaných do mozgu. Pacienti videli tvary písmen a dokázali ich tiež identifikovať.

Popisovali ich ako žiariace čiary, ktoré tvoria písmená, niečo podobné, ako keď lietadlo zanecháva za sebou kondenzačné stopy“, uviedol jeden z autorov štúdie Daniel Yoshor.

Foto.: pxhere.com

Stimulovali iba malú časť neurónov

Nové zariadenie sa líši od podobných predchádzajúcich, v ktorých každá jedna elektróda predstavovala jeden pixel. Namiesto toho, aby sa vedci snažili vytvárať tvary z viacerých svetelných bodov, zamerali sa iba na obrysy. Ich inšpiráciou bolo to, ako nevidiaci skúmajú hmatom objekty.

Vývoj je však iba v plienkach, vedci pri štúdií použili iba niekoľko elektród, ktoré stimulovali malú časť neurónov. V oblasti, kde umiestnili elektródy sa však neurónov nachádza až pol miliardy.

pexels.com

Podľa vedcov je teraz dôležitá spolupráca s neuroinžiniermi pri vývoji sústavy elektród, ktoré dokážu neuróny lepšie stimulovať. Nemenej dôležitý je tiež nový hárdvér, ktorý bude vytvárať kvalitnejšie stimulačné algoritmy.

Je to síce ešte beh na dlhú trať, avšak o niekoľko rokov môže výskum a technika pokročiť do takej miery, že nevidiaci človek bude schopní nielen čítať texty, ale sa dokonca aj orientovať v priestore.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )