http://www.onegreenplanet.org/news/beforeafter-photos-beach-piled-high-with-trash

Ak sa stretnú šikovné ruky, ktoré sú ochotné pomôcť našej planéte, vyzerá to presne takto.

Keď čítame štatistiky o odpade z plastov alebo iných druhov znečistenia, je naozaj ťažké si predstaviť, koľko sa ho na našej Zemi v skutočnosti nachádza. Odpad je jednoducho všade. Dôležitú úlohu však máme my, ľudia. Ak sa k nemu postavíme nezodpovedne, naša planéta nám to vráti.  

Neuveriteľný odpad zachytáva aj fotografia pláže Versova v Bombaji, ktorá sa nachádza v Indii. Pláž je úplne pokrytá špinou. Je naozaj nemožné vidieť čo i len kúsok piesku. Nádherný výhľad na more určite neuvidíte a to kvôli obrovskej kope odpadu. Pláž bola dokonca považovaná za jeden z najšpinavejších úsekov pobrežia mesta. Bolo to niečo ako ,,neoficiálny sklad odpadu.“ Bolo… V skutočnosti už vyzerá úplne inak.

Afroz Shah, právnik a ochranca životného prostredia už viac nemohol vydržať pohľad na túto znečistenú plážou. Stal sa vodcom tímu dobrovoľníkov, ktorý šiel na 21- mesačnú misiu, aby vyčistil 2,5 kilometrovú pláž plnú odpadu. Dobrovoľníci začali už v roku 2015 a k ich tímu sa postupne pridávali ďalší, vrátanie miestnych školákov či hviezd Bollywoodu.  Čistiť pláž a pomôcť životnému prostrediu tak pomáhalo viac ako 1000 dobrovoľníkov. V nasledujúcom videu môžete vidieť ako v skutočnosti vyzerala pláž plná odpadu, ale aj to koľko šikovných ľudí pomáhalo s jej čistením.

Shah pre CNN povedal, že bol odhodlaný organizovať upratovanie hneď po tom ako ho začalo znepokojovať obrovské množstvo odpadu nahromadeného na pláži, ktorá bola kedysi tak malebná. ,,Človek sa mohol utopiť v plaste. Dobrovoľníkom som povedal, aby prišli, pretože to takto nemôžeme nechať. Naše životné prostredie si predsa musíme chrániť.“

Tímu dobrovoľníkov sa podarila naozaj veľká vec. Okrem toho, že vyčistili 5 500 ton odpadu, vyčistili aj 52 verejných toaliet a vysadili 50 kokosových orechov. Shah plánuje vysadiť ešte množstvo rastlín, aby bola pláž takou ako vždy bývala. Najhlavnejšou úlohou je však udržiavať pláž čistú a už nikdy nedopustiť, aby sa znečistila tak ako pred tým. Shah a jeho skupina dobrovoľníkov boli za svoju skvelú prácu ocenení po celej Indii. V roku 2016 boli dokonca odmenení cenou Organizácie Spojených národov za Šampiónov Zeme.

Vyčistenie pláže je naozaj skvelou inšpiráciou a pripomienkou, že obrovské zmeny často začínajú len od jednej osoby určenej na zmenu. Niekedy naozaj stačí iba chcieť a aj keď cieľ vyzerá nedosiahnuteľný, opak môže byť pravdou.

onegreenplanet.org 

 

 

 

Uložiť článok

Najnovšie články