thousandwonders.net

Napriek tomu, že v tejto krajine žije viac ako 80 rôznych etník a ľudia tu hovoria viac ako 123 jazykmi, nebola v krajine nikdy kvôli etnickým či náboženským problémom preliata ani jediná kvapka ľudskej krvi...

Nepál je vnútrozemský štát v južnej Ázii, ktorý sa nachádza v náručí dvoch obrovských ázijských veľmocí, a to Indie a Číny. Naprieč krajinou sa tiahne najvyššie pohorie našej planéty Himaláje, z ktorého cez Nepál odtekajú tri prítoky rieky Gangy. V Nepále nájdete aj najvyšší vrch sveta – Mount Everest. Hlavným mestom Nepálu je Káthmandú a v krajine žije asi 31,5 miliónov obyvateľov. To všetko ste o Nepále zrejme už dávno vedeli. My vám však dnes o tejto krajine prezradíme omnoho viac.

V Nepále sa nenachádza „len“ najvyšší vrch Himalájí, ale celkom 8 z 14 himalájskych 8-tisícoviek. Ak by sme sa uspokojili “iba” so 7-tisíc metrov vysokými kopcami, napočítali by sme ich v Nepále až 90. Okrem najvyššie položeného miesta na Zemi nájdete v Nepále aj tretí, štvrtý, piaty, šiesty, siedmy, ôsmy a desiaty z najvyšších vrcholov našej planéty. V tomto poradí sú to Mount Everest, Káčaňdžunga, Lhoce, Makalu, Čho Oju, Dhaulágirí, Manaslu a Annapurna. Vďaka týmto veľhorám patrí Nepál z pohľadu extrémnej vysokohorskej turistiky a horolezectva k najnavštevovanejším krajinám sveta. Výstup na Mount Everest z nepálskeho základného tábora sa považuje za najmenej obtiažny, a preto je aj najviac frekventovaný.

traveladdicts.net
traveladdicts.net
thousandwonders.net
thousandwonders.net
rei.com
rei.com

Okrem najvyššieho vrcholu sveta sa Nepál môže pýšiť aj ďalšími rekordmi z prírodného prostredia. Nachádza sa tu najvyššie položené jazero na svete Tilicho. Nájdete tu aj najhlbšiu roklinu v doline rieky Gandak, ktorá je hlboká až 1200 metrov. Rieka Gandak je staršia ako celé Himaláje, a tým, ako sa do neustále rastúceho pohoria „zarezala“, vytvorila  dôležitú hranicu medzi východnými a západnými Himalájmi. V Nepále sa taktiež nachádza aj najvyššie položená dolina sveta – dolina rieky Arun a najvyššie položené trávnaté plochy na našej planéte v národnom parku Čitván.

himalayas-trekking-pictures.com
himalayas-trekking-pictures.com

Nepál je svojou geografickou polohou veľmi výnimočný. Stačí prejsť niekoľko desiatok kilometrov a z extrémneho vysokohorského prostredia sa dostanete do životom prekvitajúcich tropických lesov. Oblasti pri hranici s Indiou sa totiž nachádzajú v nadmorskej výške menej ako 100 metrov a zasahuje tu tropické pásmo. Tu môžete v bohatých lesoch nájsť mangá, banány či citrusy. O niekoľko kilometrov ďalej pritom už bojujete s mrazom o prežitie…

ox.ac.uk
ox.ac.uk

Vďaka tejto ohromnej biodiverzite a snahe nepálskych úradov ochrániť svoju divočinu môžete v tejto krajine nájsť vo voľnej prírode niekoľko vo svete extrémne ohrozených druhov. Treba poznamenať, že nepálska vláda používa polovicu príjmov z vysokohorského cestovného ruchu práve na ochranu prírody. Vďaka prírodným podmienkam a ochrane prírody môžete v Nepále obdivovať viac ako 360 druhov orchideí či 870 druhov vtákov, čo je viac ako má celá Európa a Severná Amerika dokopy. Vo voľnej prírode tu stále nájdete úžasné zvieratá ako bengálske tigre, nosorožce, slony, snežné leopardy či červené pandy… V krajine sa podarilo za posledných 20 rokov nielen udržať počty ohrozených druhov zvierat a rastlín, ale dokonca ich niekoľkonásobne zvýšiť.

mosaicadventure.com/
mosaicadventure.com
mosaicadventure.com
encounterstravel.com

Nepál je najstaršou krajinou južnej Ázie a navyše nebol nikdy pod vplyvom žiadnej koloniálnej mocnosti, ako napríklad India. Ako jediná krajina našej Zeme nemá tradičnú „obdĺžnikovú“ vlajku, ale vlajku tvorenú z dvoch trojuholníkov, ktorej dizajn je starý už 2000 rokov. Aj keď väčšina ľudí v krajine vyznáva hinduizmus, Nepál je rodiskom Budhu, a teda aj rodiskom druhého najrozšírenejšieho náboženstva v krajine, budhizmu. Napriek tomu, že v tejto krajine žije viac ako 80 rôznych etník a ľudia tu hovoria viac ako 123 jazykmi, nebola v krajine nikdy kvôli etnickým či náboženským problémom preliata ani jediná kvapka ľudskej krvi…

mosaicadventure.com/
ivisitnepal.com
Andy Pavlov
Andy Pavlov

V Nepále nájdete aj jediného “žijúceho” boha na Zemi. Ide vlastne o bohyňu Durga, ktorej detské meno znie Kumárí. Táto bohyňa podľa nepálskych hinduistov žije “vtelená” do telesných schránok mladých dievčat. Preto je v Nepále vždy vybraté jedno dievča, ktoré je uctievané ako zosobnenie tejto bohyne, ničiteľky zlých démonov. Aktuálnou Kumárí je Unika Bajracharya, ktorá bola za stelesnenie bohyne “zvolená” v roku 2014.

mashable.com
mashable.com

Ak by ste sa chceli o čarovnom Nepále dozvedieť ešte oveľa viac, mali by ste svoju pozornosť upriamiť na Cestovateľské kino a dátum 6. decembra 2016. Práve vtedy vám totiž v bratislavskom KC Dunaj predstavia svoje zážitky a vedomosti o Nepále cestovatelia Martin Navrátil a Marta Rajková.

interez.sk (Lukáš M.)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )