Foto: TASR/AP/Profimedia

Život píše rôzne zaujímavé príbehy.

Senegalský útočník Boulaye Dia má za sebou netradičnú cestu do reprezentačného mužstva, s ktorým momentálne bojuje na futbalových majstrovstvách sveta v Katare.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dvadsaťšesťročný kmeňový hráč španielskeho Villarrealu, ktorý v tejto sezóne hosťuje v talianskej Salernitane, ešte pomerne nedávno hrával na amatérskej úrovni popri rôznych dočasných zamestnaniach.

Osud sa s tým zahrával

„Trvalo mi dlho, kým som sa sem dostal, keďže pred tromi alebo štyrmi rokmi som bol ešte amatér. Toto sú moje prvé majstrovstvá sveta. Som hrdý, že som na nich strelil gól,“ povedal podľa webu denníka Marca rodák z francúzskeho Oyonnax, ktorý vo víťaznej konfrontácii proti Kataru (3:1) otvoril skóre duelu.

Foto: TASR/AP

Tvrdí, že v tínedžerskom veku viacero jeho pokusov stať sa futbalistom nevyšlo. Keď mal 12 rokov, mal dohodnutú skúšku v AS St. Étienne. Približne v polovici cesty na skúšku sa však jeho otcovi pokazilo auto. O tri roky neskôr skúsil šťastie v Lyone, no klub ho neangažoval. Skúška vo waleskom Wrexhame sa mu zasa nepodarila pre otravu jedlom.

„Musel som sa na chvíľu vzdať futbalu, pomáhať rodine. Potrebovali sme príjem, takže som musel začať pracovať. Stal sa zo mňa elektrikár. Práca na stavbe sa mi veľmi páčila, dokonca aj v zime. Potom som robil rôzne brigády, doručoval som zásielky a pripravoval jedlá,“ poznamenal Dia.

Keď si už myslel, že sa k futbalu nikdy nevráti, jeho šéf ho zaradil na súpisku malého klubu Plastics Vallee FC, odkiaľ sa neskôr presunul do francúzskeho štvrtoligového Jura Sud Foot. Tam stretol agenta Frederica Guerru, ktorý ho dostal do Stade Reims.

Foto: TASR/AP

Práve počas vydareného pôsobenia v Remeši sa rozhodol prijať ponuku Senegalu, hoci sa narodil vo Francúzsku. „Je to krajina mojich rodičov a tiež moja, som hrdý na to, že môžem nosiť tento dres,“ povedal Dia, ktorý pred začiatkom uplynulého ročníka 2021/2022 prestúpil do španielskeho Villarrealu.

Senegal bol vo svojom záverečnom vystúpení v rámci A-skupiny úspešný. Výber Ekvádoru porazil 2:1 a postúpil tak do osemfinále majstrovstiev sveta. So ziskom šiestich bodov skončila táto africká krajina na druhom mieste, o bod za Holandskom.

Najnovšie články