foto: SITA/AP

Nový britský panovník bude známy ako kráľ Charles III.

Nový britský monarcha, syn zosnulej kráľovnej Alžbety II., bude oficiálne známy ako kráľ Charles III. Vo štvrtok to potvrdil Clarence House, sídlo doterajšieho princa Charlesa, informuje stanica Sky News.      

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový kráľ, ktorý sa celým menom nazýva Charles Philip Arthur George, si mohol vybrať z viacerých mien, približuje Sky News. Nový britský panovník Charles III. vo štvrtkovom vyhlásení po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II., uviedol, že dnešok je „okamihom obrovského smútku pre mňa a všetkých členov mojej rodiny“.

Charles III. vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnom účte kráľovskej rodiny na Twitteri, vyjadril „hlboký smútok z úmrtia váženej Panovníčky a milovanej Matky“. „Viem, že jej stratu budú hlboko pociťovať (ľudia) naprieč celou krajinou a Commonwealthom, ako aj mnohí ľudia na celom svete,“ uviedol.

„Počas tohto obdobia smútku a zmeny bude pre mňa a moju rodinu útechou a oporou vedomie toho, že kráľovná bola široko rešpektovaná,“ a ľudia k nej pociťovali náklonnosť, píše sa vo vyhlásení.

Alžbeta II. zomrela vo štvrtok popoludní vo veku 96 rokov na škótskom zámku Balmoral.