Foto: Unsplash, SITA

Chceli sa ochrániť, no zomreli.

Keď americký prezident Donald Trump pred pár mesiacmi prehlásil, či v záujme vlastnej ochrany nemožno dezinfekciu na ruky vypiť, keďže ničí baktérie, mnohí sa začali smiať. Na druhej strane tu ale boli aj takí, ktorí dvíhali varovný prst. Takéto vyjadrenia prezidenta totiž mohli spôsobiť skazu. A tak sa aj stalo. V Spojených štátoch amerických zomreli štyria ľudia po tom, ako vypili ručnú dezinfekciu na báze alkoholu.

Zástupcovia úradov informovali, že v Arizone a v Novom Mexiku sa počas mája a júna otrávilo po vypití dezinfekcie obsahujúcej metanol 15 ľudí. Štyria z nich zomreli a traja majú problémy so zrakom, informuje tlačová agentúra SITA.

Podľa informácií webu Unilad sa po vypití antibaktéráilneho gélu na ruky otrávilo 13 mužov a 2 ženy vo veku od 21 do 65 rokov.

Ilustračná foto: Unsplash

Aj napriek varovaniam Američania pijú dezinfekcie

Americké úrady teraz varujú, že piť akýkoľvek dezinfekčný produkt nie je bezpečné. Účinnou látkou, ktorá ničí baktérie v schválených dezinfekciách, je etanol. Ten sa v mnohých prípadoch môže konzumovať, niektoré ho firmy ho však nahrádzajú jedovatým metanolom. Americká Správa potravín a liečiv (FDA) pritom ešte v júni varovala ľudí pred dezinfekčným gélom na ruky mexickej výroby pre vysoké množstvo metanolu. Odvtedy svoj zoznam rozšírila o desiatky ďalších výrobkov.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) dokonca ešte apríli tohto roku dôrazne vyzývalo občanov USA, aby nepoužívali dezinfekčné prípravky a prostriedky na iné veci, než na aké sú určené. Stalo sa tak po tom, čo prezident Trump navrhol injekčné vstrekovanie antibakteriálnych prípravkov priamo do ľudského organizmu. CDC hneď na druhý deň po vyjadrení Trumpa varovala občanov, pretože predpokladala, že to môže mať fatálne následky.

Donald Trump počas prejavu v Tulse. Foto: SITA

Aj napriek varovaniam však podobných prípadov otravy antibakteriálnymi produktami pribúda. V priebehu dvoch mesiacov (od 1. mája do 30. júna) bolo podľa webu Unilad hlásených až 62 prípadov otravy po vypití antibakteriálneho prípravku na ruky.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )