Foto: NASA

V NASA pracuje niekoľko najväčších mozgov sveta, napriek tomu uvažujú pri technických problémoch celkom banálne.

Na reštarte neposlušnej techniky asi predsa len niečo bude. NASA mala problém s Hubblovym teleskopom, ktorý nastal, keď zlyhal jeden z jeho gyroskopov. Gyroskop je nástroj, ktorý teleskopu pomáha otáčať sa a zamerať sa na nový cieľ. Nečudo, že tak išlo o pomerne závažnú poruchu, ktorá by mohla v prípade pretrvania, veci poriadne skomplikovať.

Keďže tento podstatný nástroj zlyhal, vedci z NASA sa rozhodli uviesť do prevádzky záložný gyroskop. V tomto prípade však tiež veľmi „nepochodili,“ keďže záložný gyroskop nebol využitý po dobu 7,5 roka. Po tom, čo ho opäť „nakopli“ mal „príliš vysoké otáčky“. A tak sa vedci rozhodli, že ho idú reštartovať. V tomto prípade však ide o čosi zložitejší proces, aký nám môže byť známy zo skúsenosti s neposlušným routerom.

Pri pokuse „zotaviť“ záložný gyroskop, ho zamestnanci NASA na sekundu vypli. Zapli ho však ešte predtým, ako sa stihol prestať otáčať. Aby ho uviedli do správnej polohy, museli urobiť niekoľko manévrov v opačnom smere otáčania. V týchto prípadoch už však gyroskop nevypínali, ale len ho spomaľovali a opäť zrýchľovali. Komplikovaný postup „vypínania“ a opätovného „zapínania“ sa však nakoniec vyplatil.

Wikimedia

Hubblov teleskop je mimoriadny dôležitý pre ďalší prieskum vesmíru, a tak je pochopiteľné, že vedcov premohla panika, keď sa objavil problém s tak podstatnou súčiastkou, akou je gyroskop. Našťastie sa im však celý problém podarilo vyriešiť. NASA tiež dodáva, že prevedú ďalšie testy, aby sa ubezpečili, že gyroskop, ako aj celý teleskop sú v správnej kondícii.

allthatisinteresting.com

 

Príbehy
0
Komentovať (0)