Foto: GMTO Corporation)

V astronómii sú teleskopy veľmi dôležitým nástrojom, a preto do nich spoločnosti investujú čoraz väčšie sumy.

V astronómií je špičková technológia veľmi dôležitá, a preto sú teleskopy často drahé. Vo väčšine prípadov sa všetko začína veľkým množstvom buldozérov a skál, z ktorých nakoniec vznikne nová pomôcka, prostredníctvom ktorej sa zistia nové informácie o vesmíre. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový teleskop, ktorý bude stáť 1 miliardu dolárov, čo je v prepočte približne 877 miliónov eur, má názov Giant Magelan Telescope (GMT) a bude najväčším a najvýkonnejším zariadením na svete. Hotový by mal byť v roku 2024 a mal by študovať vesmír a hľadať znaky cudzieho života. Zariadenie by malo vážiť viac ako 907 tisíc kilogramov, čo je aj dôvod, prečo pracovníci teraz vŕtajú otvor hlbší viac ako 7 metrov, ktorý sa neskôr zaplní betónom na podporu obrovskej váhy.

GMT je postavený v Las Campanas Observatory, v púšti Atacama, ktorá je najvyššou a zároveň najsuchšou oblasťou na Zemi. Toto miesto poskytuje astronómom najlepší výhľad na nočnú oblohu počas celého roka. Na zlepšenie sledovania celého vesmíru bude mať GMT približne 8 metrov široké zrkadlá, ktoré budú vážiť skoro 20 ton. Teleskop bude takisto používať optiku na báze laseru, vďaka čomu bude vytvárať jasnejšie a omnoho lepšie obrazy. Vďaka tomu, že teleskop bude zhromažďovať viac svetla než akýkoľvek iný teleskop, bude ponúkať omnoho lepšie výsledky. Niektorí dokonca odhadujú, že obrazy budú až o desaťkrát lepšie, ako snímky Hubbleovho vesmírneho teleskopu.

Giant Magelan Telescope je zameraný na štúdium galaxií v ďalekom vesmíre, no takisto bude vedieť odpovedať na otázky ohľadom toho, či je vo vesmíre ešte nejaký život, okrem toho nášho. Teleskop bude nasledovať stopy vesmírnej misie Kepler, ktorá bola spustená v roku 2009 a objavila tisíce nových svetov. Kepler však skúmal aj hlbší vesmír. Ďalšia vesmírna misia spoločnosti NASA bola nazývaná Transit Exoplanet Survey Satellite (TESS), ktorá teraz sleduje 85% celej oblohy pre svet, ktorý je od nás vzdialený 200 svetelných rokov. TESS je však vybavená len na detekciu možných exoplanét, ktoré však neštuduje podrobne.

Ďalšia vesmírna misia NASA, ktorá by mala byť „uvedená na trh“ v roku 2021, má názov James Webb Space Telescope (JWST) a mala by byť dostatočne silná na to, aby sledovala svetlo z atmosféry exoplanét. Takéto meranie by malo zistiť, či planéta veľkosti Zeme vykazuje znaky ako naša planéta. Avšak JWST nemusí byť dostatočne veľká na to, aby vykonala podrobné meranie planéty veľkosti našej Zeme. V tomto prípade nastupuje nový Giant Magelan Telescope, ktorý bude 14-krát väčší a mal by v tejto situácií excelovať.

S veľkou silou bude môcť GMT sledovať aj ostatné „životy“ vo vesmíre. „Ako planéta obieha okolo svojej hviezdy, veľký teleskop, ako napríklad GMT, dokáže použiť spektrum na vyhľadávanie „odtlačkov“ molekúl v planetárnej atmosfére,“ povedal Patrick McCarthy, vedúci projektu. Zmes kyslíkových a metánových plynov, ktorá je podobná zmesi zemskej atmosféry, môže byť „odtlačkom“ prítomnosti života na inej planéte.

McCarthy tiež povedal, že veľké a výkonné teleskopy ako je GMT, by mohli byť nápomocné pri meteorologických systémoch a pri zisťovaní povrchových vlastností planét, ktoré sa nachádzajú viac ako trilión kilometrov od nás.

Pozri aj: Dva z piatich najkrajších záberov Perzeíd, pochádzajú zo Slovenska. Pozrite si tieto úchvatné fotografie

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články