Reprofoto: narodnapokladnica.sk

Presne pred 100 rokmi, len pár mesiacov po vzniku samostatného Československa, sa zrodila nová mena - koruna československá.

Z pohľadu lokálnej numizmatiky sa jedná o najvýznamnejšie výročie posledného storočia. Národná Pokladnica pri tejto príležitosti predstavuje novú pamätnú medailu zadarmo

Pamätná medaila zadarmo nesie motív prvej československej koruny z roku 1922. Autorom pôvodného návrhu je legendárny medailér Otakar Španiel, umelecký „otec“ mnohých československých mincí vrátane svätováclavského dukátu, úspešnej obchodnej zlatej mince.

Originálna razba je na rozdiel od tej pamätnej zvláštna absenciou názvu meny. Názov chýba preto, že v dobe uvedenia emisie do obehu ešte nebolo definitívne rozhodnutie o názve meny mladého štátu. Koruna však bola nakoniec prijatá a názov pretrval 74 rokov.

Pamätná medaila zadarmo je pokračovateľkou predošlých pamätných razieb zadarmo, ktoré zaznamenali medzi slovenskou verejnosťou mimoriadny úspech.

„Všetky numizmaty zadarmo sme venovali významným okamihom, nadväzujúcim na vznik Československa, ktorého výročie sme už oslávili v predchádzajúcom roku. Pôvodne sme zamýšľali vyraziť iba medaily, pripomínajúce 100. výročie vzniku ČSR. Záujem o prvotnú medailu bol však tak veľký, že sme sa rozhodli v projekte „Medaily zadarmo pre každého“ pokračovať. Sme veľmi radi, že je medzi nami toľko vlasteneckého cítenia, a že ľudia chcú mať pamiatku na udalosti, bez ktorých by sme dnes možno ani nežili v slobodnej zemi“, dodáva k projektu Stanislav Máša, riaditeľ Národnej Pokladnice.

Pamätnú medailu nazvanú „100. výročie vzniku Československej meny“ si záujemcovia môžu objednať telefonicky na čísle 0850 606 777 alebo prostredníctvom rezervačného systému vyrocie-koruny.sk

Základná verzia medaily zadarmo je vyrazená z medi a niklu a jej priemer je 33 mm. Za toto prevedenie zákazníci zaplatia len poštovné a balné v cene 3,95 eura. V rezervačnom systéme je možné priobjednať zušľachtenie rýdzim zlatom a individuálne číslovanie. Za takúto úpravu záujemcovia zaplatia 11,95 eur. Náročnejší zákazníci si tiež môžu doobjednať Certifikát autentickosti a veľkoformátový plagát s prehľadom všetkých prvorepublikových bankoviek. Za certifikát a plagát zaplatia 2,49 eura.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy