Foto: facebook.com (Prof. Sergio Canavero, MD)

Valery Spirindov mal podstúpiť vôbec ako prvý človek transplantáciu hlavy. Teraz môže byť rád, že pokusy extrémneho lekára zlyhali.

Valery Spirindov je prvý odvážlivec, ktorý sa rozhodol stať sa dobrovoľníkom pri transplantácii hlavy. Nezmyselná operácia sa našťastie ešte neuskutočnila a namiesto toho si Valery môže užívať chvíle s novou manželkou a synom. 

Valery Spiridonov trpí degeneratívnou formou spinálnej svalovej atrofie, nazývanej aj Werdnig-Hoffmanova choroba. Svet ho však pozná najmä ako muža, ktorý sa dobrovoľne prihlásil na prvú transplantáciu hlavy na svete. Jeho operáciu mal vykonať kontroverzný lekár Sergio Canavero, ktorý pre svoje pokusy získal prezývku Doktor Frankenstein.

Žena a dieťa

V roku 2013 Canavero uverejnil podrobnosti o svojom plánovanom projekte s názvom Heaven. Podľa neho sa mala uskutočniť vôbec prvá transplantácia hlavy v histórii. A výskumu sa mal zúčastniť práve Valery Spirindov. Operácia sa však neuskutočnila a hoci je Canavero o jej možnosti presvedčení, podľa väčšiny vedcov a lekárov je to nereálne. Narozdiel od transplantácie tváre, ktorá je však uskutočniteľná.

33- ročný Spiridonov prišiel tentokrát s potešujúcou novinkou. Vyzerá to tak, že od transplantácie hlavy aspoň na chvíľu upustil a začal nový život v USA spolu s krásnou manželkou a dieťaťom.

 

Valery sa oženil s Anastasiou Panfilovou a presťahoval sa s ňou na Floridu. Dokonca sa im pred šiestimi týždňami narodil syn. Dvojica síce spolu ešte nebola videná na verejnosti, no Anastasia uviedla v médiách, že sa teší zo vzťahu s mužom na invalidnom vozíku. „Takýto ľudia sú vnímavejší, verní a láskavejší, zvyčajne veľmi múdri. Nie je to to najdôležitejšie?“

„Žili sme v tom istom meste a často sme sa stretávali. Po čase sme si uvedomili, že sa spolu cítime dobre,“ uviedol Valery o svojom novom vzťahu. Vyzerá to teda, že našiel svoje životné šťastie a jediným jeho cieľom už nie je operácia bez pozitívnych vyhliadok.

„Neľutujem, že Canavero nedosiahol svoj konečný cieľ. Aspoň sa oň pokúsil aj keď zlyhal.“ Presné detaily o tom, v akom stave je momentálny výskum po neúspešných transplantáciách na mŕtvych telách kontroverzného lekára, nie sú známe. No je potešujúcou správou, že Spiridonov našiel svoje šťastie inde.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články