businessinsider.com, 9gag.com

Operácia pri ktorej sa pacientovi odreže hlava a "prišije" na telo mŕtveho darcu. Nepripomína vám to jeden kultový horor?

Tak ako sa moderné technológie vyvíjajú rýchlym tempom, ruka v ruke s nimi sa vyvíja aj oblasť medicíny. To potvrdzuje aj veľmi ambiciózna operácia, ktorú chce taliansky neurochirurg Sergio Canavero uskutočniť koncom tohto roka. Ako prvý na svete chce vykonať transplantáciu hlavy. Pokusy o transplantáciu hlavy boli síce prevádzané aj v minulosti, tie však nedopadli tak, ako si lekári predstavovali. Transplantácia hlavy je akýmsi „svätým grálom“ transplantácií a lekári budú musieť prekonať mnoho závažných prekážok. 

Doktor Sergio Canavero však tomu verí a príprave na operáciu sa už nejaký čas intenzívne venuje. Ako kľúčový prvok celej operácie bolo samozrejme nájsť darcu. Toho taliansky neurochirurg našiel v Rusku. Valery Spiridonov je 30 ročný muž, ktorý trpí nevyliečiteľnou svalovou atrofiou. Pri nej dochádza k postupnému ochabovaniu svalov a človek napokon umiera. Z tohto pohľadu teda nemá Valery čo stratiť.

A Q&A with the First Human Set to Get a Head Transplant

Počas operácie by mala byť Valerymu odňatá hlava a pripojená na telo darcu. Ak všetko pôjde podľa toho, ako to doktor Canavero naplánoval, tak Valery by mal prebrať kontrolu nad telom darcu.

Operácia je pokladaná za neuveriteľne náročnú. Na prerezanie miechy chce doktor použiť špeciálne vyvinutý nôž, priamo na túto operáciu. Ten má hrúbku iba jeden mikrometer (jedna milióntina metra) a bol vyvinutý na univerzite v Illinois. Doktor plánuje hlavu po odňatí zmraziť, aby tak zabránil krvácaniu, a tiež, aby s ňou dokázal pracovať a dokázal pripojiť všetky kľúčové nervové prepojenia.

thechive.com

Niektorí vedci varujú, že projekt, aj keď sa môže na začiatku javiť ako úspešný, tak sa môžu prejaviť u pacienta neurologické poruchy a nevylučujú ani stavy podobné „šialenstvu“. Iní vedci sú skeptickí aj k celej transplantáií a neveria, že Canavero dokáže opraviť všetky nervy tak, aby fungovali. Samozrejme ale dúfajú, že sa mýlia.

Operáciu Canavero bude prevádzať s tímom špičkových neurochirurgov, ktorí zahŕňa až 150 lekárov, zdravotných sestier a technikov. Celá operácia by mala stáť až 20 miliónov dolárov (18,42 miliónov eur).

Uvidíme teda, či vôbec k operácií dôjde, keďže do decembra sa toho môže zmeniť ešte veľa. No Canavero verí, že k nej dôjde a samozrejme verí tiež v jej úspešný priebeh. Ak sa operácia podarí, bude to skutočný prevrat v transplantačnej medicíne, ktorý sa hlbokými písmenami zapíše do dejín medicíny a to aj napriek tomu, že z časti náramne pripomína kultový horor – Frankenstein.

Pozri aj: Obrovský prevrat vo vede: Vedci vytvorili prasacie embryo skrížené s ľudskými bunkami

interez.sk (Matej Mensatoris), thechive.com
Uložiť článok

Najnovšie články