Ilustrácia: Interez.sk

Vypočítajte si svoju ekologickú stopu. Tá moja sa otláča do Zeme silnejšie ako som si myslela. Nosiť povýšenecky eko bavlnenú tašku nestačí.

Snažím sa žiť environmentálne zodpovedným životným štýlom. Postupne mením malé rozhodnutia až po tie väčšie. Napríklad nakupujem do vlastných plátených tašiek, vždy keď sa dá, rozhodnem sa pre slovenské paradajky, oblečenie nakupujem veľmi málo, po meste sa pohybujem peši a pivo si dám vždy načapovať do skleneného pohára namiesto plastového.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zdá sa, že podľa mojej ekologickej stopy nie sú tieto rozhodnutia dostatočne veľké. Prečo sa teda moja ‚eko‘ stopa odtláča do Zeme tak výrazne?

Bývam v tehlovom dome, elektrická energia v ňom nepochádza z obnoviteľných zdrojov, napriek mojej snahe nakupovať bezobalovo stále tvorím pomerne veľa odpadu, využívam technologické zariadenia, ktoré sa často kazia a som nútená ich vymieňať za nové. Lákajú ma odľahlé kúty sveta, za ktorými cestujem letecky a niekoľkokrát do mesiaca autom navštívim svojich rodičov vzdialených 200 km.

Oversshoot day'
Množstvo planét, ktoré by ľudstvo potrebovalo, ak by všetci žili ako ja, foto: footprintcalculator.org

Každý z nás zanecháva na našej planéte ekologickú stopu, líši sa len vo veľkosti. Podľa toho, akými krokmi kráčame k svojmu blahobytu – sedemmíľovými krokmi alebo pokorne prešľapujeme na mieste.

Prostredníctvom kalkulačky ekologickej stopy si môžete vypočítať vplyv svojho životného štýlu na našu planétu. Metóda výpočtu spočíva v troch základných princípoch:

  • množstvo prírodných zdrojov, ktoré konzumujeme a množstvo odpadu, ktoré vytvoríme,
  • prepočet využívaných zdrojov a odpadu na produktívnu plochu Zeme (t.j. pôda potrebná na uspokojenie našich potrieb),
  • prepočet tejto plochy na globálny hektár.

Našťastie je to jednoduchá matika a ešte väčšie šťastie je, že ju nemusíme počítať na vlastných prstoch. Aby ste ale mali predstavu, ako a s akými číslami kalkulačka ráta, tu je krátky popis:

  • Plocha zemského povrchu: 51 mld ha
  • Nedostupná plocha: 38,8 mld ha
  • Produkčná plocha: 12,2 mld ha
  • Počet obyvateľov Zeme: 7,7 mld
  • Spravodlivý podiel plochy na jedného obyvateľa Zeme: (12,2/7,7) ≈ 1,6 gha (globálny hektár)

Aby planéta Zem bola schopná zabezpečiť blahobyt, v ktorom žijem, musí mi poskytnúť plochu 4,6 gha. To je takmer 3-krát viac, ako si môže dovoliť, ak chce férovo uspokojiť všetkých svojich obyvateľov.

Ale čo v prípade, ak sa nechcem vzdať svojho komfortu a chcem pokračovať v doterajšej ‘eko stope’? A zároveň chcem dopriať každému obyvateľovi Zeme minimálne taký komfort, aký mám ja.

Jedno matematické riešenie tu je: Je ním 2,7 planét ako planéta Zem. Žiaľ pre našu planétu Zem a žiaľ najmä pre nás ľudí, toto riešenie nie je reálne.

Parkovisko v Amstrdame
Parkovisko v Amstrdame, foto: pixabay.com

Viem, že v mojich malých zmenách smerom k udržateľnejšiemu životu budem pokračovať aj naďalej. A rovnako viem, že by sme mali spájať sily a pracovať spoločne na väčších zmenách, ktoré sama ako jednotlivec nezmením.

Čo môžeme robiť, aby sme našu ekologickú stopu zmenšili?

  • Môžeme vyzývať predstaviteľov našich miest, aby plánovali ‚smart mestá‘, kde autá ustupujú zeleni.
  • Môžeme vyzývať vládu, aby naša krajina šetrne využívala prírodne obnoviteľné zdroje namiesto neobnoviteľných.
  • Môžeme žiadať o lepšie a bezpečnejšie cyklotrasy v mestách.
  • Môžeme žiadať o lepšiu MHD a vlaky, ktorá by nás efektívnejšie prepravovali po našej krajine.
  • Môžeme vyžadovať od obchodných reťazcov viac lokálnych potravín.
  • Môžeme podpisovať petície, verejne protestovať na uliciach a môžeme sa o tom rozprávať.

Svoju ekologickú stopu si môžete aj vy vypočítať na tejto stránke.

footprintcalculator.orgworldometers.info
Uložiť článok

Najnovšie články