traveltipy.com

Okrem krásnych hôr či bohatej kultúry, sa môžeme pochváliť aj iným skvostom skrývajúcim sa pod zemou. Práve takýmto sú podzemné miestnosti a jaskyne, z ktorých niekoľko je súčasťou prírodného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jaskyňa Domica púta pozornosť vzácnymi archeologickými nálezmi či početným druhovým zastúpením netopierov. Svoju jedinečnosť potvrdzuje aj fakt, že je  rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu zaradená do svetového prírodného dedičstva. Považuje sa za najdlhšiu jaskyňu Národného parku Slovenský kras. Ak ste podľa týchto indícií tipovali jaskyňu Domicu,  zaradili ste ju veľmi správne. Jaskyňa však v sebe ukrýva omnoho viac, než si väčšina z nás myslela.

Jaskyňa Domica sa nachádza na juhozápadnom okraji Silickej planiny v Národnom parku Slovenský kras, 10 km od obce Plešivec, v okrese Rožňava. Pri areáli sa okrem parkoviska nachádza aj náučný chodník.

commons

Prehliadka, ktorú si nemôžete nechať ujsť

Ak sa rozhodnete navštíviť jaskyňu Domica a vidieť jej jedinečnosť na vlastné oči, môžete sa rozhodnúť medzi krátkym a dlhým okruhom. Krátky okruh má dĺžku 780 m. Prevýšenie je zanedbateľné, 3 – 7 m. Dĺžka trvania takejto prehliadky krátkeho okruhu je približne 45 minút a teplota v jaskyni sa pohybuje od 10,2 do 11,4°C. Naopak, ak sa predsa len rozhodnete pre dlhší okruh, ktorého súčasťou je plavba, prehliadka potrvá 60 minút. Dlhý okruh s plavbou má dĺžku 930 metrov  a počas prehliadky sa budete plaviť 150 metrov.

almacentrum.eu

Jaskyňa dvoch štátov

Možno ste vôbec netušili, ale práve Jaskyňa Domica spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex. Práve ten sa sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenskej a Maďarskej republiky. Možno to znie neuveriteľne, ale cez jaskyňu prechádza štátna jaskyňa. Podzemná rieka pokračuje do jaskyne Baradla, ktorá sa už nachádza v Maďarsku. Podzemím sa tak dá dostať do susedného štátu.  Ak sa rozhodnete zúčastniť prehliadky, naskytne sa vám neuveriteľný pohľad. Ak sa však rozhodnete absolvovať okruh s plavbou po podzemnej riečke Styx, uvidíte sintrové útvary. Jaskyňa je významná svojimi početnými unikátmi. Jedným z nich je aj archeologické nálezisko, v ktorom žil praveký človek. Odhaduje sa, že to bolo pred 5-6 tisíc rokmi v mladšej dobe kamennej. Časť kamenných či kostených predmetov môžete vidieť už pri vstupnej hale. Domica je dokonca prepojená aj s inou jaskyňou a jej súčasťou je aj Čertova diera, spolu dosahujú dĺžku 5368 m. S jaskyňou Baradla v Maďarsku tvoria jednotný genetický celok v celkovej dĺžke asi 25 km. Na území Slovenskej republiky je necelá 1/4.

pinterest

Pýcha Gemera

Jaskyňu objavili v roku 1926 a o 6 rokov neskôr, v roku 1932 ju sprístupnili verejnosti. Dnes je obľúbená najmä pre svoje veľké dómy. Ten najznámejší, Majkov dóm, nazývajú aj Rímske kúpele. Viete prečo? Majkov dóm vyniká kaskádovými jazierkami a jeho komplex je tvorený bohatou kvapľovou výzdobou. Ak máte strach z netopierov, prehliadka v jaskyni Domica bude pre vás naozajstným dobrodružstvom. V jaskyni sa totižto nachádza až 16 druhov netopierov v počte asi 1500 kusov. Počas prehliadky vám neostáva nič iné, len dúfať, že žiadneho neuvidíte. Jaskyňa dokonca poslúžila filmárom pri nakrúcaní slovenskej rozprávky Pavla Dobšinského, Soľ nad zlato.

arabiantravelquide

Slovensko má mnoho krás. Možno ste o tom ani nevedeli, no práve Slovensko je považované za krajinu s najväčším počtom jaskýň na obyvateľa v Európe.

Pozri aj: Mladí jaskyniari zaznamenali obrovský úspech. V priepasti Belianskej jaskyne objavili nepreskúmanú chodbu

Interez.sk (Anna Zábojníková), ssj.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )