slavorum.org

Človek je tvor omylný a niekedy sa teda môže aj mýliť. To sa stáva aj v prípade najvyššieho vrchu Českej republiky.

Najvyšší vrch Českej republiky sa nazýva Snežka. Nachádza sa v Krkonošiach a vrcholom prechádza hranica s Poľskom. Čo je však zvláštne, je nadmorská výška, v ktorej sa nachádza. V mapách je uvedené číslo 1602 metrov, no v skutočnosti má Snežka 1603,3 metrov. Hovorca správy Krkonošského národného parku túto informáciu potvrdil hneď po tom, čo prebehli nové geodetické merania. Snežka je naozaj vysoká  1603,3 metrov nad morom.

snezka1
slavorum.org

Nadmorská výška 1602 bola odvodená od výšky trigonometrického bodu. Geodet Vladimír Hlavsa však oznámil, že vrch je o niečo vyšší. Pomocou metódy technickej nivelácie sa zameral najvyšší bod Snežka a body boli „prichytené“ na podrobnú sieť nivelačných bodov celej Českej republiky. Po meraniach sa ukázalo, že Snežka má presne 1603,296 metrov a navyše sa nachádza na Poľskom území. Najvyšší bod Českej republiky sa teda nachádza v blízkosti poľských hraníc, ale s nadmorskou výškou asi o 10 centimetrov nižšou.

snezka3
czechtrack.cz

Keďže technológie sa neustále vyvíjajú, je jasné, že o výške niektorých vrcholov sa neustále polemizuje a čísla sa stále viac a viac spresňujú. Aj najvyššia hora sveta Mount Everest mala niekoľko nadmorských výšok, a teda aj toto číslo sa už niekoľkokrát zmenilo. Aj keď teda najvyšší bod Českej republiky nie je Snežka, nachádza sa na Snežke, takže odborníci v tom žiadny problém nevidia.

Zmena tohto čísla by sa mala prepísať aj v mapách a školských učebniciach či encyklopédiách, no táto zmena záleží priamo na jednotlivých vydavateľstvách. Predpokladá sa však, že aspoň v oficiálnych mapách sa údaj prepíše.

snezka2
slavorum.org

Snežka je významnou dominantou nielen Krkonoš, ale aj celých Čiech. Z vrcholu máte krásny panoramatický výhľad na krajinu pod vami, a ak ste tam ešte neboli, určite vám to odporúčame. Na Snežku už vedie aj nová lanovka, pričom zastavíte v medzistanici na Ružovej hore a potom budete pokračovať na najvyšší vrchol. Za polhodinu prekonáte prevýšenie takmer 680 metrov. Zo Snežky môžete potom ďalej postupovať po turistických cestách a objavovať krásy českej prírody.

interez.sk (Lucia M.), slavorum.org

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )