Foto: Archív SITA, University of Houston Digital Library / Public domain

Tragédia v prístave mesta Texas City si vyžiadala viac ako 580 obetí.

Sklad s takmer troma tisíckami ton dusičnanu amónneho zrovnal bejrútsky prístav a okolitú obchodnú štvrť so zemou. Tragédia v hlavnom meste Libanonu si vyžiadala už 220 ľudských životov, viac ako stovka ľudí je stále nezvestných. V histórii však nejde zďaleka o prvú podobnú tragédiu. V americkom štáte Texas explodovalo síce dusičnanu amónneho o niečo menej, obetí však bolo podstatne viac. Katastrofa v prístave Texas city je dodnes najväčšou priemyselnou tragédiou v histórii USA.

Dusičnan amónny pripravil v Bejrúte o život minimálne 220 ľudí, desiatky ďalších sú stále nezvestní, záchranári ošetrili tisícky zranených. Prístav a susedná štvrť ostali zničené, hlavné mesto Libanonu ochromené a spolu s ním aj celá krajina. Vláda padla a krajina sa v už beztak hlbokej ekonomickej kríze rúti do hospodárskej priepasti, kde je odkázaná na medzinárodnú finančnú a humanitárnu pomoc. To všetko môže spôsobiť jediná katastrofa. V histórii sa pritom podobných tragédií odohralo už niekoľko.

V apríli 1916 zomrelo pri explózii 700 ton dusičnanu amónneho v Británii 115 ľudí, o 5 rokov neskôr v nemeckom Oppau až 561. V čínskom meste Tiencin ostal po explózii v roku 2015 obrovský kráter uprostred mesta a 173 obetí. Čo sa strát na ľudských životoch týka, žiadna z tragédií sa nevyrovná tej z roku 1947. V USA ide dodnes o najväčšiu priemyselnú tragédiu v dejinách.

Podobne ako v Libanone, aj v Spojených štátoch amerických bol miestom tragédie prístav. V prípade toho v americkom meste Texas city však k explózii nedošlo v sklade, ale priamo na palube lodi.

Foto: http://digital.lib.uh.edu/u?/p15195coll4,8 / Public domain

Nebezpečný náklad v prístave

Texas city je dnes súčasťou metropilitnej oblasti hlavného mesta amerického štátu Texas, Houstonu. Mesto je významné najmä pre rozsiahly hlbokomorský prístav na pobreží Mexického zálivu, rafinériu a početné zásobníky ropy. Najväčší rozmach Texas city zažilo za druhej svetovej vojny a po jej skončení, prosperitu potom zastavila až obrovská tragédia.

V miestnom prístave v apríli 1947 kotvila okrem iných aj 133 metrov dlhá nákladná loď Grandcamp. Tá bola naložená približne 2 100 tonami dusičnanu amónneho z tovární v Nebraske a Iowe. Náklad bol súčasťou hospodárskej pomoci Európe, slúžiť mal na výrobu hnojiva pre poľnohospodárov na starom kontinente zničenom druhov svetovou vojnou. V prístave sa o 200 metrov ďalej nachádzala aj loď High Flyer, na palube ktorej sa nachádzalo ďalších asi 870 ton dusičnanu amónneho a 1 600 ton síry.

Foto: Archív SITA

Od požiaru k explózii

16. apríla 1947 bol o 8. hodine ráno na palube lode Grandcamp po prvýkrát spozorovaný dym. Kedy požiar na palube vznikol, nebolo nikdy zistené, rovnako ako jeho skutočná príčina. Vo všeobecnosti sa však predpokladá, že oheň vznikol po nedopalku z cigarety. Najbližšiu hodinu posádka a neskôr aj privolaní hasiči neúspešne bojovali s plameňmi. Pre obavy z poškodenia nákladu hasiči neskôr zvolili metódu naparovania. To však v konečnom dôsledku mohlo ešte viac prispieť k zvyšovaniu teploty na palube lode. Rozsiahly požiar v prístave prilákal aj množstvo okoloidúcich, ktorí boj s plameňmi pozorovali z pobrežia.

Foto: Archív SITA

K mohutnej explózii došlo približne o 9.12 minúte. Explóziu si možno predstaviť podobne ako tú, ktorá otriasla libanonským Bejrútom. Na lodi explodovalo 2 300 ton dusičnanu amónneho, tlaková vlna bola zaznamenaná v oblastiach vzdialených 160 km od prístavu. Výbuch zrovnal so zemou približne jednu tisícku budov v okolí prístavu, zničil aj chemickú továreň a poškodil rafinériu, kde okamžite vznikol ďalší rozsiahly požiar. Explózia vyvrhla do vzduchu viac ako 5 700 ton ocele, ktorá kedysi tvorila konštrukciu lode, ktorá pri dopade na mesto spôsobovala ďalšie rozsiahle škody.

Dve explózie

Pri explózii zomrelo 27 hasičov, ktorí pri požiari zasahovali. Prežil jediný. Štatistiky uvádzajú celkom 581 ľudských obetí a viac ako 5 000 zranených. Hodiny po explózii záchranné zložky nielenže pátrali po mŕtvych, zranených a nezvestných, ale bojovali aj s ďalšími rozsiahlymi požiarmi. Mimo iných, aj s tým na palube lode High Flyer s 870 tonami dusičnanu amónneho a 1 600 tonami síry. Loď po viac ako 5 hodinách nakoniec explodovala. Výbuch si vyžiadal ďalšie dve ľudské obete a výrazne prispel k materiálnym škodám v okolí.

Foto: Archív SITA

Explózie z oblohy strhli aj dve vyhliadkové lietadlá. Kotva lode Grandcamp s váhou 1,8 tony bola nájdená v 3 metre širokom kráteri vzdialenom od miesta výbuchu viac ako 2,5 km. Ďalšia z kotiev s váhou 4,5 tony doletela „len“ do vzdialenosti 800 metrov.

Foto: University of Houston Digital Library / Public domain

Oficiálna správa z tragédie uvádza výšku materiálnej škody na takmer 33 miliónov amerických dolárov, čo dnes predstavuje sumu viac ako 380 miliónov. Napriek tomu sa mesto a prístav z tragédie dokázalo rýchlo spamätať, mnoho zo spoločností, ktorých továrne či sklady explózie zničili, sa aj po tragédie do mesta vrátili. V najbližšom desaťročí sa počet obyvateľov mesta zdvojnásobil na 32-tisíc, dnes sa pohybuje na hranici 50-tisíc ľudí.

TEXAS CITY, TEXAS, DISASTER (Oficiálna správa), abc13.com, History, texascity-library.org
Uložiť článok

Najnovšie články