Najväčšia ekologická katastrofa histórie? Podľa najnovšej štúdie vznikla Sahara kvôli negatívnemu vplyvu človeka

wikipedia.org,theresilientearth.com
Ako vznikla najväčšia púšť na svete? Podľa najnovšej štúdie za to môže kto iný, ako človek.

Sahara. Najväčšia púšť sveta, ktorá zaberá približne 9 miliónov km². Miesto, ktoré životu veľmi nepraje. Extrémne teploty a sucho spôsobilo, že tu prežijú len najodolnejšie a najlepšie prispôsobiteľné druhy rastlín a živočíchov. Jeden by si povedal, že tak obrovská púšť tu musela byť už milióny rokov. Opak je však pravdou. Ešte pred 10-tisíc rokmi vyzerala oblasť Sahary celkom inak. Zeleň, voda a život. Prišiel však človek a všetko bolo inak. 

Najnovšia vedecká štúdia hovorí, že v premene severnej Afriky na najväčšiu púšť sveta má prsty človek. Doterajšie teórie hovorili o tom, že púšť vznikla po zmenách v obežnej dráhe Zeme. Archeológovia a ekológovia z Národnej Univerzity v Soule (Južná Kórea) túto teóriu nevyvracajú, no hovoria, že jednou z príčin bol aj človek. Ako je to vôbec možné, aby pred 10 000 rokmi spôsobil ľudský tvor tak extrémnu premenu krajiny?

wikipedia.org,theresilientearth.com

Juhokórejská štúdia hovorí, že jednou z príčin vzniku Sahary je aj človek z obdobia neolitu. Pred vznikom Sahary sa totiž v doline Nílu usídlili aj prví neolitickí pastieri. Hlavným zdrojom obživy bol dobytok, ten však potreboval potravu. A tú poskytla oblasť Sahary, ktorá však v tom čase vyzerala celkom inak. Zeleň a dostatok zrážok vďaka pravidelným monzúnom. Monzúny, podobné tým, ktoré dnes prinášajú život a vodu napríklad do Prednej Indie. Sahara bola celkom iným svetom. Pastieri sa teda od doliny Nílu posunuli ďalej na západ.

yournewswire.com

A práve tento posun bol podľa juhokórejských vedcov jedným z dôležitých faktorov vzniku najväčšej púšte sveta. Dobytok, ktorý spásal zeleň v oblasti postupne premenil celú krajinu. Úbytok rastlín odkryl pôdu, ktorá postupne začala odrážať čoraz viac slnečného žiarenia. Kríky, ktoré chránili pôdu pred slnečným žiarením poľnohospodári postupne odstraňovali a nahradzovali ich plodinami potrebnými pre ich život. Oblasť Sahary sa tak menila na čoraz silnejšie „zrkadlo slnečných lúčov“. Monzúny oslabli až postupne celkom zanikli. Zrážky prestali a krajina sa premenila na nehostinnú púšť vo veľkosti dnešnej Číny.

sahara
Vedecká štúdia zo Soulu je zatiaľ len teóriou. Archeológovia a ekológovia budú na výskume pracovať naďalej a pokúsia sa svoju hypotézu potvrdiť. Ak by sa to podarilo, dokázalo by to, že aj tá najnevinnejšia ľudská činnosť, akou je pasenie dobytka a poľnohospodárstvo v neolite, má na prírodu obrovské dôsledky. Čo potom aktivity človeka v 21. storočí?

Pozri aj: Pocta pre planétu Zem. Novozélandská Whanganui sa stane prvou riekou s ľudskými právami na svete

interez.sk (Lukáš M.), iflscience.comShare on Facebook404
Zobraziť viac
Komentovať (0)