telesurtv.net

/ 0 / Lukáš M.
Atacama, púšť na západnom pobreží Južnej Ameriky, je najsuchšou púšťou našej planéty. Tiahne sa od južnej časti Peru do severného Čile.

Na dĺžke asi 1000 km a šírke až do 100 km dosahuje pozoruhodné výškové rozdiely. Západné pobrežné časti na úrovni oceánu striedajú vysokohorské oblasti na východe, kde púšť hraničí s horským pásmom Kordilery. V útrobách tejto púšte existujú miesta, kde od začiatku meteorologických meraní dodnes nepadol ani 1 mm zrážok. Ľudia hovoria, že na týchto miestach nepršalo ani dlho predtým. A podľa niektorých vedcov tam nepršalo nikdy… To, čo sa však stalo koncom roku 2015, vás možno vystraší a možno vám to vyčarí úsmev na tvári.

Stalo sa to koncom minulého roka. Vyprahnuté územia púšti Atacama dosahujú svetový rekord v dĺžke dní bez jedinej kvapky zrážok na celom území. Tento rekord je dlhý neuveriteľných 173 mesiacov. V severných častiach Čile, v mestách, kde zasahuje púšť Atacama, je priemerný ročný úhrn zrážok len 1,7 mm (pre porovnanie – najsuchšie oblasti Slovenska majú priemerný ročný úhrn asi 580mm).

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
telesurtv.net
telesurtv.net

V roku 2015 však toto územie prekvapila silná búrka, ktorá priniesla priemerne až 2,5 centimetrov zrážok, a to počas jedinej prietrže mračien. Možno sa to nezdá tak veľa, ale pre tak extrémne suchú oblasť ide v podstate o väčšie množstvo zrážok ako za posledných 14 rokov dokopy. A ako je to vôbec možné? Za všetko môže jav, o ktorom ste už určite počuli…

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
livescience.com
livescience.com

El Niňo. Postrach našej budúcnosti. Tento jav spozorovali juhoamerickí rybári vo vodách najteplejšieho oceánu na svete, v Tichom oceáne. Zjednodušene ide o jav, pri ktorom sa oslabí studený Peruánsky prúd a následne sa v tejto oblasti oteplí pobrežie a oceán. Pri tomto jave dochádza k extrémnym výkyvom počasia, ktoré ovplyvňujú nielen púšť Atacama a Južnú Ameriku. Pôsobenie javu El Niňo pociťuje aj Karibik a Severná Amerika, Austrália a Východná Ázia a dokonca aj niektoré oblasti v Afrike.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Dôsledkom mohutných dažďov v Atacame boli aj rozsiahle záplavy po tom, čo sa rieka Copiapo vyliala zo svojho koryta. Pri týchto záplavách zahynulo až 9 ľudí. Suchá Atacama sa však neskôr premenila na prekrásne lúky plné kvetov. Jedná sa o rastliny s názvom Malva, ktoré sú pre túto púšť typické priemerne každých päť až sedem rokov a ich výskyt sa zhoduje s pôsobením javu El Niňo. Tentokrát však rozkvet dosiahol najrozsiahlejšie plochy za posledných 18 rokov.

telesurtv.net
telesurtv.net
unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Tak ako, potešil vás pohľad na farebnú púšť plnú kvetov, alebo vás naopak vystrašilo vyčíňanie javu El Niňo, ktorý výrazne zasahuje do klímy nielen v Južnej Amerike?


Komentovať (0)