Najsuchšia púšť na svete sa premenila na prekrásne lúky plné kvetov. Ako je to možné?

telesurtv.net
Atacama, púšť na západnom pobreží Južnej Ameriky, je najsuchšou púšťou našej planéty. Tiahne sa od južnej časti Peru do severného Čile.

Advertisements

Na dĺžke asi 1000 km a šírke až do 100 km dosahuje pozoruhodné výškové rozdiely. Západné pobrežné časti na úrovni oceánu striedajú vysokohorské oblasti na východe, kde púšť hraničí s horským pásmom Kordilery. V útrobách tejto púšte existujú miesta, kde od začiatku meteorologických meraní dodnes nepadol ani 1 mm zrážok. Ľudia hovoria, že na týchto miestach nepršalo ani dlho predtým. A podľa niektorých vedcov tam nepršalo nikdy… To, čo sa však stalo koncom roku 2015, vás možno vystraší a možno vám to vyčarí úsmev na tvári.

Stalo sa to koncom minulého roka. Vyprahnuté územia púšti Atacama dosahujú svetový rekord v dĺžke dní bez jedinej kvapky zrážok na celom území. Tento rekord je dlhý neuveriteľných 173 mesiacov. V severných častiach Čile, v mestách, kde zasahuje púšť Atacama, je priemerný ročný úhrn zrážok len 1,7 mm (pre porovnanie – najsuchšie oblasti Slovenska majú priemerný ročný úhrn asi 580mm).

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
telesurtv.net
telesurtv.net

V roku 2015 však toto územie prekvapila silná búrka, ktorá priniesla priemerne až 2,5 centimetrov zrážok, a to počas jedinej prietrže mračien. Možno sa to nezdá tak veľa, ale pre tak extrémne suchú oblasť ide v podstate o väčšie množstvo zrážok ako za posledných 14 rokov dokopy. A ako je to vôbec možné? Za všetko môže jav, o ktorom ste už určite počuli…

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
livescience.com
livescience.com

El Niňo. Postrach našej budúcnosti. Tento jav spozorovali juhoamerickí rybári vo vodách najteplejšieho oceánu na svete, v Tichom oceáne. Zjednodušene ide o jav, pri ktorom sa oslabí studený Peruánsky prúd a následne sa v tejto oblasti oteplí pobrežie a oceán. Pri tomto jave dochádza k extrémnym výkyvom počasia, ktoré ovplyvňujú nielen púšť Atacama a Južnú Ameriku. Pôsobenie javu El Niňo pociťuje aj Karibik a Severná Amerika, Austrália a Východná Ázia a dokonca aj niektoré oblasti v Afrike.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Dôsledkom mohutných dažďov v Atacame boli aj rozsiahle záplavy po tom, čo sa rieka Copiapo vyliala zo svojho koryta. Pri týchto záplavách zahynulo až 9 ľudí. Suchá Atacama sa však neskôr premenila na prekrásne lúky plné kvetov. Jedná sa o rastliny s názvom Malva, ktoré sú pre túto púšť typické priemerne každých päť až sedem rokov a ich výskyt sa zhoduje s pôsobením javu El Niňo. Tentokrát však rozkvet dosiahol najrozsiahlejšie plochy za posledných 18 rokov.

telesurtv.net
telesurtv.net
unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Tak ako, potešil vás pohľad na farebnú púšť plnú kvetov, alebo vás naopak vystrašilo vyčíňanie javu El Niňo, ktorý výrazne zasahuje do klímy nielen v Južnej Amerike?Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements