Foto: Recyclart (flickr.com), lianejf (instagram)

Atacama, púšť na západnom pobreží Južnej Ameriky, je najsuchšou púšťou našej planéty. Tiahne sa od južnej časti Peru do severného Čile.

Na dĺžke asi 1000 km a šírke až do 100 km dosahuje pozoruhodné výškové rozdiely. Západné pobrežné časti na úrovni oceánu striedajú vysokohorské oblasti na východe, kde púšť hraničí s horským pásmom Kordillery. V útrobách tejto púšte existujú miesta, kde od začiatku meteorologických meraní dodnes nepadol ani 1 mm zrážok. Ľudia hovoria, že na týchto miestach nepršalo ani dlho predtým. A podľa niektorých vedcov tam nepršalo nikdy… A predsa sa púšť Atacama pravidelne premení na miesto plné farieb, kvetov a života.

Najsuchšie miesto planéty sa takmer zo dňa na deň dokáže premeniť z nehostinnej púšte na pestrofarebnú lúku plnú najrôznejších kvetov. Tento periodický jav, v Čile známy ako “kvitnúca púšť” prichádza pravidelne raz za 5-7 rokov. Tentokrát však prišiel o niečo skôr, kedže naposledy sa púšť Atacama premenila na pestrú lúku v roku 2015. Tohtoročné výdatné augustové dažde však púšť opäť raz prebudili k životu.

#flowerdesert #atacamadesert #curlychileangirl #photographer #somagic

A post shared by Karinna Moraga (@karysaku) on

Viac ako 200 druhov kvetov najrôznejších farieb čakalo na výdatné zrážky, ktoré do púšti prišli asi v polke augusta. Toto prírodné divadlo však dlho trvať nebude. Nepriaznivé podmienky čoskoro opäť premenia púšť Atacamu na miesto, ako ho poznajú ľudia po celom svete. Priemerné množstvo zrážok 3 mm za rok vytvorilo z Atacamy nehostinné miesto podobné povrchu Marsu, ktoré však momentálne hýri fialovou, zelenou, bielou a žltou farbou.

Y finalmente he conocido el Desierto Florido 🌸🌼🌺 Lindo! #desiertoflorido #atacamadesert #chile

A post shared by Liane Duarte (@lianejf) on

After heavy rains in northern Chile this year, the Atacama Desert -the driest in the world- has turned into a land of colourful flowers, a rare phenomenon known as the "flowering desert"

Posted by AFP News Agency on Mittwoch, 30. August 2017

Pozri aj: Spoločnosť vyhadzovala pred šestnástimi rokmi šupky z pomarančov na územie kde nebola žiadna zeleň. Teraz sa zmenilo na nepoznanie

nationalgeographic.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )