foto: V08383P339

Hovorí sa, že lietadlá sú najbezpečnejším spôsobom prepravy pre ľudí. Naopak, autá, ktoré denne využívame, tým najnebezpečnejším.

Aj napriek tomu, že je to pre niektorých menej pravdepodobné, autá sú jedným z najnebezpečnejších spôsobov prepravy. Ľudia ich však aj tak využívajú na prepravu najčastejšie. Ak by ste sa chceli v aute cítiť pri najbližšej jazde bezpečnejšie, mali by ste vedieť, ktoré miesto je v tomto dopravnom prostriedku najnebezpečnejšie, a ktorému sa tým pádom vyhnúť.

Pokiaľ ide o bezpečnosť pri cestovaní, všetci dobre vieme, aké sú bezpečnostné pásy dôležité. Aj napriek tomu však niekedy nestačia. Nový výskum, ktorý uskutočnil Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), sa zameriava práve na bezpečnosť pri cestovaní a na to, ktoré miesto v aute je to najnebezpečnejšie.

Ilustračné foto: Pexels.com

Výsledok znel veľmi prekvapivo aj pre samotných vedcov. V skutočnosti, tí pasažieri, ktorí sú vystavení väčšiemu riziku, nesedia vpredu, ale vzadu. Štúdia totižto preskúmala presne 117 autonehôd, pri ktorých boli cestujúci zabití alebo vážne poranení. V mnohých prípadoch boli obeťami s horšími zraneniami práve cestujúci, ktorí sedeli vzadu. Takisto sa zistilo, že najčastejším typom zranenia v týchto prípadoch boli poranenia hrudníka, po ktorých nasledovali poranenia hlavy.

Prečo je to vlastne tak? IIHC tvrdí, že výrobcovia automobilov prešli naozaj dlhou traťou v bezpečnosti cestujúcich a vodičov. Zamerali sa však najmä na ľudí, ktorí sedávajú vpredu. Zavedením najnovších airbagov či iných špeciálnych technológií tak dokážu ľudí, ktorí sedia vpredu, perfektne ochrániť. Bezpečnosť na zadných sedadlách začala stagnovať a mnohých výrobcov zaujímala menej.

Práve vďaka tomuto výskumu sa snažia vedci podnietiť výrobcov automobilov k tomu, aby sa zamerali na bezpečnosť cestujúcich na zadnom sedadle. Príkladom sú niektoré vozidlá značiek Ford či Mercedes, ktoré majú špeciálne bezpečnostné pásy. Tie sú vybavené nafukovacím airbagom určeným na rozloženie sily cez trup a hrudník. Realizácia tejto technológie však nebola taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ilustračné foto: Pexels.com

„Výrobcovia vynaložili veľké úsilie na zlepšenie ochrany vodičov a cestujúcich na predných sedadlách. Náš najnovší test, ktorý skúmal predný náraz auta, ukazujú, ako skvelo sú vodič a spolujazdec na prednom sedadle ochránení. Dúfame, že najnovší výskum podnieti výrobcov v tom, aby zlepšili bezpečnosť na zadných sedadlách,“ povedal David Harkey, prezident IIHS, vo svojom vyhlásení.

„Sme presvedčení, že výrobcovia vozidiel môžu nájsť spôsob, ako vyriešiť tento problém a ponúknuť tak bezpečné cestovanie pre každého cestujúceho,“ dodal Harkey.

iflscience.som
Uložiť článok

Najnovšie články