Foto: wikimedia.org

Turínske plátno ešte stále vyvoláva mnoho otázok. Táto štúdia však pomohla jednu z nich vyvrátiť.

Turínske plátno je jednou z najvýznamnejších kresťanských relikvií. Uložili totiž údajne do neho telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža. Nachádzajú sa na ňom odtlačky a škvrny, ktoré sa vedci rozhodli skúmať. Ich výsledky však možno vyvrátia celú túto teóriu. 

Analýza krvavých škvŕn pochádzajúcich z Turínskeho plátna ukázala, že nie je možné, aby ich vytvorilo mŕtve, nehybné telo. Nie sú totiž úplne jednotné. Niektoré môže vytvoriť len stojaca postava človeka a vznik ostatných je takmer úplne nerealistický. To vyvracia predstavu cirkvi, podľa ktorej mal v ňom tri dni po smrti ležať ukrižovaný Ježiš Kristus z Nazaretu.

foto: es.wikipedia.org

Oproti predošlým výskumom však neskúmali samotnú látku, ale skôr polohy škvŕn na nej, pomocou umelej figuríny. Sledovali prietok ľudskej ale aj syntetickej krvi v rôznych polohách tela. Ak by bolo v plátne naozaj zabalené ukrižované telo, stopy by sa objavili na úplne iných miestach. Dokonca, ak by aj šlo o škvrny pochádzajúce z pohybov tela, ktoré sa môžu vyskytnúť po úmrtí, ani v takom prípade by to celkom nesedelo. Tieto výsledky vyšli uverejnené vo vedeckom časopise Journal of Forensic Sciences

Škvrny už dávnejšie prešli chemickou analýzou, ktorá ukázala že naozaj môže ísť o krv, keďže obsahujú oxid železitý. Môže však ísť aj o farbiarsky pigment, ktorý tiež túto látku obsahuje.

foto: commons.wikimedia.org (Dianelos Georgoudis)

Je teda možné, že v tejto ľanovej plachte bol zabalený naozaj Ježiš Kristus? S veľkou pravdepodobnosťou nie, keďže všetko nasvedčuje tomu, že samotná tkanina pochádza zo 14.storočia. Dokonca to potvrdila aj rádiokarbónová analýza, ktorá sa používa na stanovenie veku organických zvyškov. Čo sa týka plátna, zaradila jeho vznik medzi roky 1260 až 1390.

Turínske plátno a jeho pôvod aj naďalej zostávajú veľkou záhadou. V každom prípade je jasné, že tieto argumenty tých, ktorí veria na pravosť tejto relikvie, tieto dôkazy presvedčia asi len ťažko.

Pozri aj: Pravdepodobne by zomrel, aj keby ho nezavraždili. Vedci zistili, aké posledné jedlo si vychutnal ľadový muž Ötzi

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )