Foto: Archív TASR/AP

Osobnosťou roka 2019 sa za prínos v boji proti klimatickej zmene stala aktivistka Greta Thunberg.

Mahatma Gandi, Adolf Hitler, Winston Churchill, J.F. Kennedy, Martin Luther King a desiatky desiatky ďalších významných svetových osobností získali od amerického týždenníka Time titul Osobnosť roka. Pre rok 2019 sa ňou stáva mladá švédska aktivistka Greta Thunberg.

Americký týždenník Time vyhlásil Gretu Thunberg za Osobnosť roka (Person of The Year) 2019. Švédska aktivistka sa tak stala najmladšou osobou v dejinách vyhlasovania tohto titulu. Osobnosťou roka sa stáva osobnosť, skupina ľudí, myšlienka, miesto či predmet, ktorý v lepšom či horšom zmysle najviac ovplyvnili udalosti daného roka.

Ako píše Edward Felsenthal, šéfredaktor týždenníka Time v článku v ktorom popisuje prečo bola Thunbergová zvolená za Osobnosť roka 2019, mladej švédskej aktivistke sa podarilo získať pozornosť celého sveta, o ktorú sa vedci a environmentálni aktivisti pokúšali márne už celé desaťročia.

Foto: TASR/AP

Rok 2019 totiž nebol len rokom čoraz výraznejších dôsledkov klimatickej zmeny, ale aj zmeny celospoločenskej. Milióny ľudí v tisíckach miest vo všetkých kútoch sveta vychádzali do ulíc, aby ukázali, že im skutočne záleží na klimatickej budúcnosti našej planéty a svetovým politickým lídrom tak odkázali, že ochrana životného prostredia a zelenšia budúcnosť patrí k ich prioritám. A všetci tam stáli práve kvôli Grete Thunberg.

Celosvetové hnutie Fridays For Future bolo inšpirované práve individuálnymi protestami mladej aktivistky s aspergerovým syndrómom, ktorými začala pred švédskym parlamentom ešte v auguste 2018. Netrvalo dlho a z mladej študentky sa stala hlavná osobnosť hnutia mladých, ktorí od svetových lídrov dodnes namiesto prázdnych sľubov a fráz žiadajú konkrétne riešenia klimatickej budúcnosti.

Grete Thunberg sa v priebehu jediného roka podarilo to, o čo sa vedci pokúšali už celé desaťročia. Problematika klimatickej zmeny sa stala jednou z najvýznamnejších a najdiskutovanejších tém roku 2019, o čom svedčí aj vyhlásenie „klimatického štrajku“ za slovo roka.

Decembrové dvojčíslo časopisu Time pri tejto príležitosti vyjde s obálkou, na ktorej bude figurovať fotografia 16-ročnej Thunbergovej zhotovená 4. decembra na brehu v portugalskej metropole Lisabon s podtitulom „Moc mladých“.