Foto: Paramount Pictures

Filmy bez dialógov majú svoje osobité čaro.

Samozrejme, že len málo snímkov je absolútne bez slov a tie, ktoré sú, väčšinou nestoja za zmienku (česť výnimkám). Preto si dnes priblížime najlepšie filmy, v ktorých sa prehovorí minimum slov a nepotrebujú kvetnaté dialógy na to, aby vás absolútne vzali. Jedným z nich je napríklad Stroskotanec, o ktorom sme ale už písali minule, a preto ho dnes nebudeme spomínať.

V dnešnej dobe máme prístup k takým skvostom, ako Pulp Ficiton, Večný svit nepoškvrnenej mysle či Sociálna sieť. Za nimi stoja absolútni majstri pera, ktorí svoje scenáristické umenie a predovšetkým dialógy, ovládajú lepšie ako cestu do vlastnej obývačky. Nesmieme samozrejme preto zabúdať na velikánov ako Tarantino, Kaufman alebo Sorkin, no na druhej strane, tu je 10 dôkazov, že dobrý film sa dá spraviť aj s malým množstvom slov. Vizuálne umenie, ako film predsa vždy bolo najmä o obrazoch.

The Revenant/ Revenant Zmŕtvychvstanie

ČSFD: 80 %

IMDB: 8/10

Alejandro González Iñárritu so svojim posledným filmom rozhodne nesklamal. Do hlavných úloh obsadil Leonarda DiCapria a Toma Hardyho, ktorí sú mimo iného dobrí priatelia aj v súkromnom živote. Film sleduje príbeh skúseného lovca, ktorý sa nachádza v Južnej Dakote. Tu však naňho čakajú Indiáni, ktorí sa rozhodne neboja ísť do priameho kontaktu. A tak sa začína dobrodružná cesta o prežitie, ktorá síce nezahŕňa veľa slov, no poskytuje ohromný filmový zážitok.

2001: A Space Odyssey/ 2001: Vesmírna odysea

ČSFD: 79 %

IMDB: 8,3/10

Vesmírna odysea Stanleyho Kubricka je už dnes legendou. Spomedzi jeho ostatných filmov vyniká najmä tým, že ide o sci-fi. Nie je však žiadnym prekvapením, že Kubrick sa ujal knižnej predlohy a jeho adaptácia skutočne stála za to. Mĺkve a napäté vizuálne dobrodružstvo môže na diváka pôsobiť tiahlo, no skutoční fajnšmekri si v tomto prípade naozaj prídu na svoje.

Badlands/ Zapadákov

ČSFD: 79%

IMDB: 8,1/10

Režíjny debut talentovaného filmára Terrenca Malika zožal v čase svojej premiéry, teda v 70. rokoch, veľký úspech. Príbeh je zasadený takmer dve dekády dozadu a sleduje dvojicu, ktorá uteká cez americké štáty pred trestom. Ich trestom je zákon, keďže majú na svedomí niekoľkonásobnú vraždu. Kit ako hlavný aktér a jeho priateľka Holly, ako svedok a tým pádom aj komplic.

WALL-E/ Wall-E

ČSFD: 85 %

IMDB: 8,4/10

Nadaný režisér animovaných filmov Andrew Stanton má na svedomí tituly, ako Toy Story, Príšerky s.r.o. či Hľadá sa Nemo. Zároveň mu však nie je cudzie ani písané slovo. V tomto prípade hovoríme o poviedke, ktorá bola neskôr spracovaná do animovanej podoby, ako celovečerný film s názvom WALL-E. Stanton si samozrejme svoje duševné dieťa aj zrežíroval a vznikol fantastický a rozkošný film, ktorý nesie aj významné posolstvo.

The Good, the Bad and the Ugly/ Dobrý, zlý a škaredý

ČSFD: 90 %

IMDB: 8,9/10

V histórii filmu a najmä westernu snáď neexistuje väčšia klasika, ako Dobrý, zlý a škaredý. Snímok je známy najmä pre svoje ikonické širokouhlé zábery, scény s dramatickým priblížením, fantastickú réžiu Sergia Leoneho a mimo iného aj perfektný výkon Clinta Eastwooda. Samozrejme sa nezaprie ani výborný soundtrack Ennia Morriconeho, ktorý celú tento herecký koncert dvakrát podčiarkuje.

Gravity/ Gravitácia

ČSFD: 78 %

IMDB: 7,8/10

Gravitácie sa ujal Alfonso Cuarón, ktorý stojí aj za filmami ako Potomkovia ľudí alebo subjektívne najlepším dielom Harryho Pottera, Väzeň z Azkabanu. Hlavné úlohy si zahrali George Clooney a  Sandra Bullock, vďaka ktorým malo toto vesmírne divadlo dušu aj iskru. Napriek tomu, že ide o fantastický snímok a dokonca vznikol skôr, často môže pôsobiť, ako slabší odvar Interstellaru. Treba však dbať aj na to, že ide síce o podobný žáner, no celkom iný umelecký zámer.

Wild/ Divočina

ČSFD: 72%

IMDB: 7,1/10

Film Divočina je skutočným príbehom, ktorý sa odohral autorke knižnej predlohy, Cheryl Strayed. Tá má v súčasnosti pokojný život na predmestí, no nebolo tomu vždy tak. V časoch, kedy jej bytie nemalo zmysel a ona postrádala akýkoľvek smer, vznikol príbeh o tom, ako očistila svoju dušu aj myseľ. V jej ťažkých časoch ju dokonale stvárnila Reese Witherspoon, ktorej herecký výkon vychválila aj samotná autorka a aktérka skutočného príbehu.

Drive

ČSFD: 80 %

IMDB: 7,8/10

Nicolas Winding Refn nie je na režisérskej stoličke žiadnym nováčikom. Napriek tomu v mainstreamových kruhoch jeho meno stále nevyčnieva. To sa však na chvíľu zmenilo, keď sa čiastočne odklonil od svojej typickej nezávislej tvorby a chtiac-nechtiac vytvoril hollywoodsky veľkofilm. Svoje typické prvky si však samozrejme zachoval, a preto sa skalní fanúšikovia jeho intelektuálnej, miestami divnej tvorby, nemusia obávať nepríjemného šoku. Práve naopak, veselým prekvapením bol Ryan Gosling, ktorého postava nemá meno a prednesie len 116 slov.

There Will Be Blood/ Čierna krv

ČSFD: 80%

IMDB: 8,1/10

Daniel Day-Lewis je často označovaný za chodiacu učebnicu herectva. Niet sa čomu čudovať, stačí vidieť pár jeho filmov, ideálne Čiernu krv či tohtoročný Phantom Thread a už vás nikto nepresvedčí o opaku. Film sa odohráva v odohráva v období ropného boomu na prelome storočí a je zasadený do niekdajšej Kalifornie. Daniel Day-Lewis hrá obyčajného baníka, ktorý sa postupom času vypracuje na ropného magnáta. Jeho cesta na vrchol si však pýta isté dane, medzi ktoré patrí aj láska, nádej, viera a vzťah medzi otcom a synom.

A Quiet Place/ Tiché miesto

ČSFD: 78 %

IMDB: 8/10

Tiché miesto dorazilo do našich kín len pred pár dňami. Tento projekt perfektného herca Johna Krasinskiho sme však sledovali už nejaký čas predtým a najmä jeho ohromný úspech v zahraničných kinách. Krasinski si napísal scenár, ktorý si zrežíroval a dokonca sa ujal aj hlavnej úlohy. Na stoličke producenta mu asistoval vybuchujúci režisér Michael Bay a vzniklo napäté, strhujúce dielo, ktoré vás jednoducho ohromí. A my vám ho silno odporúčame zhliadnuť v kinách, kým máte stále čas.

Pozri aj: Veteráni ich nedokázali sledovať. Toto je 15 najlepších filmov o druhej svetovej vojne, z ktorých vás zamrazí

0
Uložiť článok
Komentovať