Foto: IMDB (Fox Searchlight Pictures), Instagram (cherylstrayed)

Cheryl Strayed je úspešná americká autorka, ktorá sa môže okrem talentu a majetku popýšiť bohatými životnými skúsenosťami.

Kým však dosiahla svoj súčasný pohodlný život, hnedú Hondu Accord, pekný domček zaplatený v hotovosti, tri psy, manžela a deti, odtrpela si svoje. Cheryl pochádza zo štátu Pensylvánia. Už v detstve sa však presťahovala do Minnesoty. A detstvo samotné nebolo tak zlé, akoby ste možno čakali. Svet sa jej zrútil až potom, čo sa rozišla s manželom a umrela jej matka.

V tomto období mala Cheryl pocit, že ju na tomto svete už nič nedrží a nenachádzala žiadnu motiváciu k ďalšiemu životu. V dôsledku toho tak nemala problém uchýliť sa k drogám a nezáväzným vzťahom, ktoré boli stavané len na sexe. V istom bode mala pocti, že už skutočne nemá čo stratiť, no to najspontánnejšie rozhodnutie, ktoré kedy urobila jej život prevrátilo úplne naruby.

V tom čase mala Cheryl Stryed len 26 rokov, no už mala pocit, že jej život nemá smer ani zmysel. A tak sa rozhodla vydať na cestu známu ako PCT, teda Pacific Crest Trail. Vysokohorskú trasu dlhú 1770 kilometrov, tiahnucu sa naprieč Mohavskou púšťou, cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington. Hovoríme o tej najdivokejšej a najnáročnejšej horskej ceste v celých Spojených štátoch.

Zúbožená a život nenávidiaca Cheryl sa po nej vydala na vlastnú päsť, bez štipky skúseností len s posledným zbytkom odhodlania, ktorý v nej zostal a ohromne veľkým a ťažkým batohom menom Monster. Pôvodne si od výletu sľubovala, že jej prečistí hlavu a nájde niečo, na čo sa môže zamerať. Výzva to bola poriadna.

Pacific crest trail route overview.png
Wikimedia

To však ešte Cheryl skutočne netušila, že tento výlet jej nie len rozšíri obzory, ale prekope život od základov. Ten istý výlet, ktorý na začiatku nenávidela. V boji proti hnevu, beznádeji, vyčerpaniu a osamelosti sa nepotýkala len s vlastnými neduhmi. Cestu jej strpčovalo počasie, únava, nehostinná divočina a mimo toho aj medvede a štrkáče. Hneď na začiatku túžila Cheryl svoj absurdný nápad vzdať, no práve negatívny náboj, ktorý v sebe mala, jej to nedovolil.

Potom čo sa prebojovala vriacimi teplotami a snehovými víchricami, čakalo ju na konci jej cesty znovuobjavenie seba. Svojej sily, radosti, odvahy a krásy. Počas svojej cesty si písala memoáre a zapisovala do nich každú jednu maličkosť, s ktorou sa stretla. Po ukončení tohto telo ničiaceho a dušu oslobodzujúceho výletu spísala svoj príbeh do inšpiratívnej knihy s názvom Wild/Divočina. Tá sa dočkala mnohých ocenení a všeobecného uznania.

V súčasnosti žije Cheryl v Portlande a je 15 rokov šťastne vydatá za filmára Briana Lindstroma, s ktorým má dve deti. Jej kniha sa dočkala aj filmového spracovania, v ktorom sympatickú hrdinku stvárnila ostrá oscarová kráska Reese Witherspoon. Film mapuje dobrodružstvo mladej Cheryl viac než verne. Autorka bola z filmu nadšená a keď si od Witherspoon vypýtala hereckú radu, odpovedala jej: „Stačí, keď to neposerieš.

Dom, v ktorom v súčasnosti Cheryl žije so svojim mužom prezývajú „dom, ktorý postavila Divočina,“ čo je viac než trefné, keďže dom bol vyplatený v hotovosti. „Nechcem nikomu nič dlžiť,“ hovorí odvážna a motivujúca autorka v rozhovore pre Vanity Fair. A aj to je dôkazom toho, že nech nám je v živote akokoľvek zle, utápať sa v tmavej priepasti sebaľútosti nám nikdy zadosťučinenie, ani záchranu neposkytne. Kroky k lepšiemu životu musíme vždy podniknúť len sami.

Pozri aj: Mehran Nasseri žil 18 rokov na letisku ako utečenec. Jeho príbeh inšpiroval Spielberga k filmu Terminál, kde ho stvárnil oscarový Tom Hanks

csfd.cz, en.wikipedia.org, imdb.com
Príbehy
0
Komentovať (0)