gwongg.weebly.com

Dominika Dobríková / / Film
Pamätáte si na film o strapatom čudákovi, ktorý sa na opustenom ostrove rozprával s loptou? Tento príbeh ukrýva viac, ako by si ktokoľvek mohol myslieť.

Je to už skoro 17 rokov, čo uzrela svetlo sveta kultová snímka Stroskotanec s vynikajúcim Tomom Hanksom. Hlavná dejová línia vytvorená scenáristom Williamom Broylesom Jr. je príbehom Chucka Nolana, zamestanca firmy FedEx, ktorý prežije pád lietadla a ocitá sa na opustenom ostrove. Po 4 roky mu robí spoločnosť len jeho imaginárny priateľ – volejbalová lopta Wilson. Snímka pod taktovkou Roberta Zemeckisa sa natáčala po dobu jedného roka tak, aby Hanks mohol postupne zhadzovať 22 kíl. Z filmu sa stal hit, ktorý celosvetovo zarobil vyše 429 miliónov dolárov pri „iba“ 90 miliónovom rozpočte. Tu sú niektoré zaujímavosti o tomto trháku.

Tom Hanks nechcel rozpovedať bežný príbeh

„Nechcel som rozpovedať príbeh o mužovi, ktorý sa pokúsil pokoriť prostredie ale ukázať, aké má práve toto nehostinné prostredie vplyv na psychiku. Chcel som sa popasovať s témou, ktorá sa nevyskytuje v komerčných filmoch. O mužovi, ktorý stojí proti prírodným silám bez akýchkoľvek vonkajších prvkov. Žiadni piráti, žiadni zlí chlapci, len rozprávanie príbehu,“ povedal Hanks pre Los Angeles Times.

Scenárista sa stal stroskotancom pre výskumné účely

Počas písania scenára si sám autor vyskúšal, aké je to žiť mimo civilizácie na ostrove Sea of Cortez v Mexiku. Jedol morské raje, naučil sa ako otvoriť kokosový orech, spriatelil sa s volejbalovou loptou a snažil sa založiť oheň. Všetky svoje pokusy premietol do filmu. Pre The Austin Chronicle sa vyjadril, že postava Chucka nebude čeliť len fyzickým výzvam: „Pôjde aj o emocionálnu a duševnú stránku,“ dodal.

www.huffingtonpost.com

Celková idea filmu má pôvod v jednom slove

Posledné slovo, ktoré Nolan vysloví, je „ďakujem“ žene, ktorá ho zviezla v dodávke. Týmto slovom Nolan akceptuje a je vďačný za čokoľvek, čo sa mu v živote prihodí. Po vystúpení z auta sa hlavný hrdina ocitá na dvoch križovatkách – rozhodne sa nasledovať ženu alebo ísť opačným smerom do neznámeho mesta?

Firma FedEx nemala žiadny problém so spoluprácou s filmármi

„Keď sa na to pozrieme s odstupom času, nejedná sa o zámernú reklamu našej spoločnosti, my sme vlastne jednou z postáv vo filme,“ povedal pre Chicago Tribune manažér FedEx – u. Na motívy filmu dokonca vyrobili reklamu pre Super pohár v roku 2003.

www.brandstories.net

Hanks počas natáčania skoro umrel

Hlavný predstaviteľ sa počas natáčania porezal na nohe tak nešťastne, až dostal stafilokokovú infekciu, ktorá mu skoro zapríčinila otravu krvi. Infekcia sa tak rozšírila, že Hanks musel ostať v nemocnici tri dni a nesmel sa k vode ani len priblížiť ďalšie tri týždne.

Hanksovi Nolandov koniec nedal pokoj ani po natáčaní

Samotný slávny herec strávil chvíle rozmýšľaním o tom, čo by sa malo Nolandovi po návrate do civilizácie prihodiť. Uvažoval nad viacerými možnosťami: „Chuck plný sebaľútosti, prekvapený zo všetkých zmien vo svete. Pravdepodobne by sa z neho stala nejaká mediálna hviezda a sedával by v parku na lavičke so Susan Anton, vyjadril sa v online rozhovore.

www.srfoster1994.wordpress.com

Hanks je presvedčený o tom, že pád lietadla bola najlepšia vec, čo sa Chuckovi mohla stať

V rovnakom interview sa herec nechal počuť: „Na konci filmu stojíte na križovatke a hovoríte si – bude to dobré, všetko je OK pokiaľ dýcham a mám akú takú perspektívu a víziu do života. Ľudia si podobnými situáciami prechádzajú celý život – nechcem už túto prácu, idem skončiť a potom uvidím, čo chcem vlastne robiť a všetko dobre dopadne. Je to skoro akoby Chuck povedal, že najlepšia vec, aká sa mu kedy stala, je prežiť 4 roky v divočine a po návrate späť stratiť ženu, ktorú miluje.“

TV show Survival porazila Stroskotanca

Televízna show, kde je hlavnou ideou prežiť v tvrdej divočine a poraziť pri tom svojich súperov, mala debut na americkej stanici CBS sedem mesiacov pred uvedením filmu Stroskotanec. V tej dobe bola show veľkým hitom a do dnešnej doby sa jej natočilo viac ako 472 epizód.

Film viedol ku vzniku seriálu Lost

Pôvodný seriál sa mal volať Cast Away – the Series, v ktorom malo účinkovať 10 postáv stroskotaných na ostrove v Tichom oceáne. Neskôr sa k pôvodnému scenáru pridali nadprirodzené javy a zmenil sa aj jeho názov.

www.sk.pinterest.com

Jedna z originálnych lôpt Wilson sa predala na aukcii za nemalú sumu

V januári 2001 sa v online aukcii predal originál používaný pri natáčaní za neuveriteľných 18 400 dolárov.

Hanks sa znovu stretol s Wilsonom počas hokejového zápasu

Minulý rok počas Hanksovej návštevy hokejového zápasu v New Yorku mu jeden z fanúšikov hodil napodobneninu Wilsona. Hanksovi neostávalo nič iné, ako sa usmiať na svojho znovuobjaveného priateľa.

www.planetminecraft.com

Niekorí kritici považujú Marťana s Mattom Damonom za vesmírnu napodobneninu Stroskotanca

Ihneď po uvedení Marťana do kín sa vzniesla vlna kritiky voči tvorcom. Nielenže pri obidvoch snímkach šlo o rovnakú distribučnú spoločnosť (Fox), hlavní hrdinovia boli tiež opustení mimo civilizácie, snažiaci sa prežiť za každú cenu. Jediným rozdielom bolo, že v Marťanovi mala hlavná postava Mark Watney možnosť komunikovať s ľuďmi.

Stroskotenec sa ocitol v neautorizovanej filmovej paródií

V roku 2004 vznikla pod názvom Miss Cast Away and the Island Girls paródia, ktorá v sebe spojila tri veľké filmové hity – Miss špeciálny agent, Stroskotanec a Jurský park. Zaujímavosťou je, že v tomto filme si zahral Michael Jackson svoju úplne poslednú rolu.

www.rottentomatoes.com

Pozri aj: Veľký zoznam: 89 najlepších oscarových filmov od roku 1929 až po dnešok, podľa hodnotení odbornej poroty a kritikov

interez.sk (Domi Dobríková), mentalfloss.com
Komentovať (0)