Schizofrénia je veľmi intenzívna a nemilosrdná duševná porucha, ktorej príznaky môžu zahŕňať rôzne prejavy abnormálneho sociálneho správania. Toto ochorenie však často sprevádzajú aj ďalšie...

Schizofrénia je veľmi intenzívna a nemilosrdná duševná porucha, ktorej príznaky môžu zahŕňať rôzne prejavy abnormálneho sociálneho správania. Toto ochorenie však často sprevádzajú aj ďalšie duševné ochorenia ako depresia či úzkosť. No a ak sa tieto ochorenia spoja, znásobia sa a vyrovnať sa s nimi môže byť naozaj veľmi ťažké. Veľa doktorov sa tieto ochorenia snaží vyliečiť tabletkami a liekmi, no povedzme si pravdu, vo väčšine prípadov nie sú vôbec účinné. Niektorí pacienti sa so svojou chorobou vedia vyrovnať po svojom, napríklad aj kreslením. Tieto kresby boli vytvorené ľuďmi, ktorí vnímajú náš svet úplne ináč. Tie nám ponúkajú aspoň menší pohľad do hláv týchto ľudí, ktorí sú vo všetkom úplne iní ako my, „normálni“ ľudia. Len kto má odvahu povedať si, že je normálny?

schyzokresby

Obrázok od Karen Blair s názvom „Electricity Makes You Float“.

schyzokresby2

Všimnite si rôzne nálady bytostí, ktoré vychádzajú z hlavy tohto muža. Aj takéto nálady môže priniesť schizofrénia.

schyzokresby3

Nasledujúce dva obrázky boli vytvorené neznámym schizofrenikom, ktorý sa snažil zachytil svoje nočné mory na papieri.

schyzokresby4

Toto vyzerá naozaj desivo.

schyzokresby5

Táto šialene zložitá kresba bola vytvorená v roku 1900 umelcom s menom Edmund Monsiel.

schyzokresby6

Túto kresbu nakreslil jeden pacient psychiatrickej liečebne, ktorý trpel paranoidnou schizofréniou.

schyzokresby7

Trápenie zobrazené Erikom Baumannom.

schyzokresby9

Tento umelec trpí vzácnou formou paranoidnej schizofrénie, ktorá často spôsobuje vizuálne halucinácie. Túto postavu pomenoval Wither.

Najnovšie články