Foto: Flinders University

Zdá sa, že všetky živočíchy boli kedysi o niečo väčšie ako dnes.

Zem brázdili niekoľko metrov vysoké dinosaury, po ktorých dnes ostali už len obrovské stopy a zopár fosílií. Medzi takéto úctyhodne veľké stvorenia kedysi patril aj papagáj, ktorého pozostatky sa podľa IFLScience podarilo objaviť na Novom Zélande.

Najväčší papagáj

Na Novom Zélande sa podarilo objaviť pozostatky papagája, avšak nie akéhokoľvek. Ide o najväčšieho papagája, akého sa doteraz podarilo nájsť. Ide konkrétne o druh Heracles inexpectatus a na základe nálezu sa odhaduje, že tento papagáj meral do výšky až jeden meter. To z neho činí papagája dvakrát väčšieho ako je kakapo – doteraz najväčší známy druh papagája.

Herkulov menovec

Papagáj dostal pomenovanie po známom gréckom hrdinovi Heraklovi, ktorý je v mytológii známy aj ako Herkules. Môže za to nielen veľkosť, ale aj silný zobák. Vedci odhadujú, že vďaka sile a veľkosti dokázal tento papagáj zobákom rozbiť čokoľvek, na čo v lese natrafil. Vážil približne 7 kilogramov, čo je takmer dvojnásobok kakapovej váhy, ktorý váži v priemere 3,5 až 4 kilogramy.

Moa či obrie tučniaky

Pozostatky papagája sa podarilo nájsť v oblasti  St Bathans, ktorá je známa tým, že sa tu nachádzajú pozostatky zvierat z obdobia Miocénu a archeologické práce tu prebiehajú už vyše 20 rokov. Konkrétne tento nález je starý zhruba 19 miliónov rokov, no okrem toho tu kedysi žil aj nelietavý vták moa dorastajúci do výšky takmer 4 metrov, ale aj tučniaky väčšie ako človek.

Obrie kačice a holuby

Zaujímavé je, akým spôsobom sa evolúcia pohrala so živočíchmi žijúcimi na ostrovoch. Neraz sa z nich totiž vyvinuli nelietavé vtáky veľkých rozmerov. Napríklad ostrov Maurícius bol domovom vtákov dodo, Madagaskar zas bol domovom tzv. vuronovitých vtákov, na ostrove Rodrigues zas žil pustovník pripomínajúci obrieho holuba a Austrália zas bola domovom pre obrie kačice.

Aj Nový Zéland je známy tým, že tu žilo množstvo obrovských vtákov, napríklad hus či tzv. adzebill a na oblohe sa vznášali obrovské orly. Doteraz sa však nikdy nepodarilo nájsť pozostatky obrovských papagájov.

Čím sa kŕmil?

Vedci sa v Biology Letters vyjadrili, že aj táto fosília je dôkazom toho, ako sa evolúcia pohrala s veľkosťou živočíšnych druhov obývajúcich ostrovy. Vedci zároveň v článku diskutujú aj o tom, čím sa prehistorický papagáj kŕmil. Kakapo je totiž bylinožravcom, no Heracles inexpectatus sa mohol vďaka silnému zobáku teoreticky kŕmiť čímkoľvek, čo predstavuje značnú výhodu. Niektorí vedci sa domnievajú, že obrovský papagáj sa pokojne mohol kŕmiť nielen rastlinami, ale napríklad aj inými papagájmi.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články