Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons / Profimedia

Predstavitelia židovskej komunity túto dražbu v otvorenom liste vopred odsúdili ako "odpudivú".

Náramkové hodinky, ktoré údajne patrili nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi, vydražili na aukcii v USA za 1,1 milióna dolárov. Tlačová agentúra TASR správu prevzala zo sobotňajšieho servisu spravodajskej stanice BBC News.

Hodinky značky Huber, ktoré v aukcii získal anonymný záujemca, majú na zadnej strane vygravírovaný hákový kríž s orlicou, ako aj Hitlerove iniciály AH.

Aukčná sieň nacistické memorabílie predávala i v minulosti

Položku ponúkla do dražby aukčná sieň Alexander Historical Auctions so sídlom v americkom štáte Maryland, ktorá už nacistické memorabílie predávala i v minulosti.

V sprievodnom katalógu aukčného domu sa uvádza, že Hitler hodinky pravdepodobne dostal ako darček k narodeninám v roku 1933, keď sa stal nemeckým kancelárom.

Foto: Profimedia

V posudku aukčného domu sa uvádza, že hodinky boli vzaté ako suvenír, keď francúzski vojaci v máji 1945 vtrhli do Hitlerovho bavorského horského sídla Berghof.

Predpokladá sa, že hodinky sa potom ďalej predávali a dedili z generácie na generáciu až do súčasnosti. Aukčný dom nemôže poskytnúť dôkaz, že Hitler hodinky skutočne nosil. Znalecký posudok nezávislého odborníka však dospel k záveru, že mu „s najväčšou pravdepodobnosťou“ patrili.

Napriek tomu, že hodinky vyniesli viac ako milión dolárov, nedosiahli odhad aukčného domu – dva až štyri milióny.

Predstavitelia židovskej komunity túto dražbu v otvorenom liste vopred odsúdili ako „odpudivú“ a aukčný dom vyzvali, aby všetky nacistické položky stiahol z ponuky.