Foto: Windows Latest

Nebude však plnohodnotnou náhradou za Windows 10.

Microsoft vyvíja novú verziu svojho operačného systému pod označením Windows 10X. Mal by byť dostupný už v priebehu niekoľkých mesiacov a má byť priamym konkurentom operačného systému Chrome OS od spoločnosti Google. Na internete sa objavilo zatiaľ ešte iba predfinálne vydanie Windowsu 10X. Ako teda vyzerá?

Prostredie nového systému od Microsoftu bude výrazne jednoduchšie v porovnaní s Windowsom 10. Operačný systém by mal však fungovať aj na počítačoch so slabším hardvérom a šetriť batériu zariadení. O novom Windowse informuje web živé.sk, ktorý si tému všimol na portáloch Windowscentral.comLiliputing.comWindowslatest.com.

Nejde o náhradu Windows 10

Windows 10X nebude plnohodnotným operačným systémom, pre užívateľa, ktorý chce využívať všetko to, čo na Windows 10. Bude na ňom možné spúšťať aplikácie iba z obchodu Store či iné vybrané aplikácie.

Keďže ide o konkurenta Chrome OS, má osloviť najmä nenáročných používateľov či študentov, ktorých drvivá väčšina času za počítačom je na internete.

Foto: Windows Latest

Okresaná spodná lišta

Rozlíšiť Windows 10X bude na prvý pohľad jednoduché. Spodná ponuková lišta bude mať v strede iba niekoľko ikon, do ktorých si však viete pripnúť obľúbené aplikácie. Pomocou hlavnej ikony sa dostanete aj do menu, ktoré nahrádza ponuku Štart.

Otvorením menu nájdeme v hornej časti rýchle vyhľadávanie, ktoré funguje na prehliadači Bing. Pod vyhľadávaním sa nachádza sekcia s aplikáciami a webmi, pričom sú zobrazované tie najpoužívanejšie. Ďalšie sa objavia pri kliknutí na ponuku Show all.

Foto: Windows Latest

Výraznou zmenou je odstránenie živých dlaždíc. To všetko preto, aby bol systém čo najjednoduchší, fungoval aj na slabšom hardvéri a ekonomicky narábal s batériou.

Iba na nových zariadeniach

Ak sa tešíte, že si Windows 10X nainštalujete na svoj súčasný notebook, sklameme vás. Bude potrebné si kúpiť nové zariadenie, na staré zariadenia sa oficiálne nainštalovať nebude dať.

Windows 10X nebude podporovať lokálne účty a bude potrebné si vytvoriť konto Microsoft.

Najnovší Windows 10X nebude náhradou za existujúci Windows 10. Ide o zjednodušenú a odľahčenú verziu, ktorá by si mala nájsť uplatnenie vo svojej cieľovej skupine. Ak potrebujete počítač na plnohodnotnú prácu, s využívaním množstva programov či aplikácií, Windows 10X nebude pre vás tá najlepšia voľba.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )