Cykas japonský, foto: 663highland [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Cykas japonský je v Británii bežná interiérová okrasná rastlina. Vďaka klíme sa to možno zmení.

Na Zemi sa po prvýkrát objavili asi pred 250 miliónmi rokov a žijú tu dodnes. Aj preto sa o rastline s názvom cykas japonský často hovorí ako o žijúcej fosílii. Pochádza z Japonska, má rada teplé leto a studenú zimu a kedysi botanickému zloženiu našej planéty viac menej dominovala. Po zmene klímy sa jej prirodzené rozšírenie poriadne zúžilo. Teraz možno začne rásť aj na Britských ostrovoch.

Nielen pre Britániu je cykas exotickou rastlinou. Dá sa síce bežne kúpiť, no s jeho vypestovaním to už býva oveľa horšie. Počas leta obľubuje teploty siahajúce nad 30°C v tieni, cez zimu znáša len krátkodobé teploty pod nulou, no najdôležitejšou podmienkou je prievzdušná pôda. Cykasy, ktoré možno kúpiť preto s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z ich pradomova a teda Japonských ostrovov. Ako však informuje britský The Guardian, v botanickej záhrade Ventnor Botanic Garden na ostrove Wight sa ich zrejme podarí vypestovať tiež.

Podľa botanickej záhrady sa cykasu v exteriéri na Britských ostrovoch poradilo rozmnožiť po viac ako 60 miliónoch rokov. Cykas je síce v Británii možné pestovať, no s ich rozmnožením, získaním a opätovným zasadením semien je to poriadne problematické. Po prvý raz sa to vo Ventnor Botanic Garden podarilo pred siedmimi rokmi, no rastlina zarodila len samčie šišky. Tento rok sa ale po prvýkrát objavili aj samičie a botanici teda budú schopní rastlinu rozmnožiť. Môžu za to podľa nich extrémne teplé posledné letá a mierne zimy, ktoré na juhu Anglicka panovali.

Cykas japonský, foto: Danorton [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
„Po prvýkrát po 60 miliónoch rokov máme v Spojenom kráľovstve samčie aj samičie šišky súčasne. Ide o silný dôsledok klimatickej zmeny, ktorý tentokrát nie je výsledkom vedeckej štúdie, ale priamo rastlín,“ povedal pre The Guardian riaditeľ botanickej záhrady Chris Kidd. Dodáva tiež, že získavaním semien cykasu a ich zasedením robia niečo, čo na Britských ostrovoch ešte nikdy nikto nerobil. A síce to môže byť pre prácu botanika fascinujúce, odzrkadľuje to dramatickú zmenu svetových ekosystémov, ktorá bude v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou ešte viac eskalovať.

Uložiť článok

Najnovšie články