wikipedia.org (Ralf Roletschek / roletschek.at)

Naďa Černá / / News
Chyby sa stávajú. Ľudia nie sú perfektní a občas sa aj tí najväčší odborníci zmýlia. Rovnako to bolo aj pri tomto mužovi, ktorý bol považovaný za mŕtveho, no v skutočnosti to tak vôbec nebolo.

Aj lekári sú len ľudia a môžu sa pomýliť. Dokonca sa môžu pomýliť aj traja doktori za sebou, ktorí vyhlásili jedného muža za mŕtveho. Ten sa však pár hodín pred svojou vlastnou pitvou zobudil.

Týmto mužom bol 29-ročný španielsky väzeň Gonzalo Montoya Jiménez. Pracovníci väznice ho ráno našli vo svojej cele bez známok života. Aspoň si to tak mysleli. Jiménez bol prevezený do nemocničnej márnice, kde patológovia počuli niečo zvláštne. Bolo to chrápanie.

Jiménez si odpykával svoj trest vo väzení s najvyšším stupňom stráženia v severozápadnom Španielsku. V to ráno, keď bol nájdený vo svojej cele, sedel na stoličke bez známok života. Dvaja lekári, ktorí ho boli pozrieť, ho vyhlásili za mŕtveho. O hodinu neskôr skontroloval jeho telo aj súdny lekár, ktorý súhlasil s predošlými dvomi hodnoteniami a vydal tretiu správu o smrti. Až v márnici zistili lekári, že s Jiménezom je niečo zle.

Foto: wikimedia.org (P.J.L Laurens)

Kým sa väzeň dostal do márnice, jeho telo bolo nejaký čas v chladiarenskej miestnosti, aby sa vedelo dobre zachovať a jeho pokožka bola pripravená na zásah skalpela. Po tom, ako bolo otvorené vrece, v ktorom sa Jiménez nachádzal, patológovia zistili, že stále žije.

Jiménez bol hneď prevezený do inej nemocnice, aby sa zotavil a aby doktori zistili, v akom stave vlastne bol. Nikto to totižto netuší. Hovorca španielskej väznice povedal: „Nemôžem sa vyjadriť k situácií, ktorá nastala, ale traja lekári videli príznaky klinickej smrti, takže v súčasnosti nie je jasné, čo sa stalo.“

Deň predtým, ako bol Jiménez vyhlásený za mŕtveho, sa sťažoval, že je chorý. Hoci nie je presne známe, čo spôsobilo jeho stav, doktori opísali, že jeho telo vykazuje príznaky cyanózy, čo znamená, že farba jeho pokožky je zafarbená do purpurova, čo spôsobuje nedostatok kyslíka a zlý obeh.

publicdomainpictures.net

Doktori takisto dodali, že táto udalosť môže byť spôsobená katalepsiou, pri ktorej vstúpi telo do tranzu alebo do stavu podobnému záchvatu, vykazujúc známky straty vedomia.To, či katalepsiu väzeň má však nie je známe, hoci užíva lieky na epilepsiu.

Jiménezova rodina uvažuje o súdnom konaní proti väznici, pretože si myslia, že Jiménez bol vyšetrený len jedným lekárom a ostatní vyhlásenie jednoducho skopírovali. Jiménezovi trvalo 24 hodín, kým sa v nemocnici zotavil a začal rozprávať, čo je pre lekárov dobré znamenie. Keď sa „mŕtvy muž“ prebudil, prvé na čo sa opýtal bolo, či môže vidieť svoju ženu.

Pozri aj: Zabijú vás v okamihu. Toto je 5 najsmrteľnejších jedov našej planéty

sciencealert.com
0
Komentovať (0)